ČSSD potvrdila nominaci Šmardy na ministra kultury

Předsednictvo ČSSD potvrdilo, že Antonín Staněk (ČSSD) má být odvolán z pozice ministra kultury. Zároveň plně podporuje nominaci místopředsedy strany Michala Šmardy jakožto jeho nástupce. Širší vedení sociální demokracie také vyzvalo premiéra Andreje Babiše (ANO), aby v souladu se svými ústavními právy a s koaliční smlouvou zajistil respektování nominace na ministra kultury. Na dnešní tiskové konferenci po zasedání předsednictva to řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Michal Šmarda
doporučujeme

Vedení ČSSD zároveň Hamáčkovi vyjádřilo plnou podporu k jednáním o vyřešení situace ve vládě. Šéf ČSSD má, po projednání v grémiu, plnou kompetenci rozhodnout o dalším vývoji angažmá sociální demokracie ve vládě, může jej i ukončit. Zároveň předsednictvo vyzvalo ministry za ČSSD, aby podali demise ve chvíli, kdy je o to Hamáček požádá. Vyplývá to z usnesení předsednictva, pro které hlasovalo 37 z 45 přítomných členů, tři byli proti a pět členů se zdrželo.

Podle člena předsednictva Miloše Petery dostal Hamáček silný mandát. O dalším postupu se podle něj bude rozhodovat do 31. července. Prezident Miloš Zeman v pátek uvedl, že je připraven do tohoto termínu odvolat ministra kultury Staňka. "Pan předseda hlavně má v rukou možnost situaci řešit dle svého uvážení a velmi operativně, takže tím se možná podaří některé věci urychlit," uvedl člen předsednictva Roman Váňa.

Pardubický hejtman Martin Netolický novinářům řekl, že není jediný důvod, aby sociální demokracie nyní odcházela z vlády, pokud nejde o programový problém nebo věc státního rozpočtu. "Je to skutečně ústavní krize způsobená nevykonáváním některých kompetencí ze strany prezidenta republiky," poznamenal.

Na jednání předsednictva krátce vystoupil i Babiš, který zdůraznil úspěšnost společného vládního projektu s ANO. "Já beru za docela vstřícné gesto to, že se Andrej Babiš zúčastnil dnešního setkání a jednoznačně všem členům předsednictva sdělil, že má zájem pokračovat ve vládním projektu," uvedl Netolický.

"Aktuálně nebudeme poskytovat žádný mediální komentář," napsal ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček na žádost o komentář k výsledkům předsednictva ČSSD a na otázku, jak bude prezident nyní postupovat a zda přijme Babiše.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

19.10.2019 20:36 Aktualizováno Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 17:13 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama