Česko čekají velké problémy? Je to hrůza, děsivá zpráva, zní z ODS

Evropskou komisi nově povede dosavadní německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová. Zvolena byla těsnou většinou hlasů, volilo ji 383 poslanců europarlamentu, včetně některých českých zástupců.

Přidejte svůj názor 91 komentářů

Ursula von der Leyenová
doporučujeme

Von der Leyenovou podpořili europoslanci STAN, TOP 09 a KDU-ČSL, které patří do Evropské lidové strany (EPP), i zástupci hnutí ANO premiéra Andreje Babiše, kteří patří do liberální frakce Obnova Evropy. Naopak europoslanci za ODS, kteří jsou součásti konzervativní frakce ECR, já hlas nedali. Navíc teď varují, že Česko čekají problémy.

„Ursula von der Leyenova byla zvolena předsedkyní Evropské komise. Její mandát bude velmi slabý, dostala jen o 9 hlasů víc, než bylo ke zvolení třeba. Svůj hlas jsem ji nakonec nedal. Když se byla minulý týden představit v našem klubu, mluvila docela rozumně, i když málo konkrétně. Pak ale předvedla neuvěřitelný ústup před tlakem Macronovych a levicových progresivistů a zelených ideologů, kteří mají v EP většinu. Timmermans v sukni, psal jsem dnes na Twitter,“ vysvětlil své rozhodnutí europoslanec Alexandr Vondra.

Nelíbí se mu ani, jaký program chce nová šéfka eurokomise prosazovat. „Písemně slíbila další daně, minimální mzdu, omezování volného obchodu, povinné genderove a azylové kvóty a další opatření omezující svobodu. Slíbila naprosto nerealistické cíle při boji s klimatem, které jen prodraží život chudým lidem, aniž by garantovaly jakýkoli výsledek. Gratulace, kterou dostala od vůdkyně Zelených po svém zvolení, je emblematickým snímkem dnešního večera ve Štrasburku. Zelení paní Ursulu dotlačili k tomu, aby přistoupila na 95 procent jejich programu, pak hlasovali proti ní, aby mohli útočit, že neplní zbylých 5 procent, a nakonec se z jejího zvolení radovali, protože jim hraje do noty. Vítejte v EU 2019,“ dodal Vondra.

Kritický je i jeho kolega Jan Zahradil. „Aby se to nezapomnělo: ANO + TOP 09 + STAN + KDU-ČSL. Nová “koalice pro Evropu”. Hlasy jejich 11 českých europoslanců pomohly Ursule von der Leyen do křesla předsedkyně Evropské komise, nejtěsnější možnou vetšinou v historii (o 9 hlasů). Tím převzali spoluzodpovědnost za její program i za všechno, co z její Komise v příštích pěti letech vypadne. Vzpomeňte si na to, až bude Babiš zase hájit “národní zájmy” proti EU nebo pan Zdechovský kritizovat nějakou evropskou legislativu,“ rýpnul si staronový europoslanec.

Před problémy varuje o jejich stranický kolega Jan Skopeček. „Zvolení von der Leyenové do čela EK je pro ČR děsivá zpráva. Její představy boje proti klimatickým změnám jsou ohrožením naší prosperity a pracovních míst v průmyslu. Chce umenšit vliv malých států, chce celoevropské daně a minimální mzdu. A hlavně více a více integrace. Hrůza!“ zděsil se na sociálních sítích.

Loading...
Vstupte do diskuze (91)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 20:00 Aktualizováno Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Sněmovnu čekají rošády? ČSSD chce personální změny ve výborech

25.08.2019 16:01 Vládní ČSSD má zájem o vedení sněmovního výboru pro sociální politiku, kde je neobsazené místo poté…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama