Česku hrozí rozpočtové provizorium. Požadavky ČSSD dopálily Schillerovou

Dodatečné požadavky koaliční ČSSD na státní rozpočet pro příští rok by znamenaly zvýšení naplánovaného schodku rozpočtu ze 40 miliard na 62 miliard korun, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zvýšení schodku je podle ní nepřijatelné a prohlášení ČSSD vystavují Českou republiku hrozbě neschválení státního rozpočtu a rozpočtového provizoria.

Přidejte svůj názor 36 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

Předseda ČSSD Jan Hamáček dnes řekl, že návrh státního rozpočtu na příští rok je v nynější podobě likvidační pro resorty ČSSD a strana by ho podpořit nemohla. Pěti ministerstvům ČSSD chybí podle něj přes 20 miliard korun. Nynější podoba návrhu podle Hamáčka neumožňuje plnit sliby, které dala vláda v programovém prohlášení.

"Aktuální návrh obsahuje vládní priority. Opět zvyšujeme průměrný důchod, zvedáme rodičovský příspěvek a počítáme také se zrušením karenční doby i dalšími opatřeními v sociální oblasti. Bylo by zvláštní, kdyby zrovna ČSSD nezvedla ruku pro rozpočet, který vychází vstříc důchodcům nebo rodinám s dětmi," uvedla Schillerová.

Podle ní je příznačné, že kolapsem hrozí resorty vnitra a sociálních věcí, které mají podle ministryně dlouhodobý problém s efektivitou při vynakládání peněz i s vykazováním a celkovou nepřehledností finančních toků. "Vzhledem k tomu, že jednání o rozpočtu jsou na samém počátku, nemohu podobná prohlášení vnímat jinak než jako torpédování státního rozpočtu v přímém přenosu," dodala Schillerová.

Ministryně dnes v Českých Budějovicích požadavky ministerstva práce a sociálních věcí na další peníze odmítla. "Požadavky ministerstva práce a sociálních věcí na 11 miliard považuji za naprosto nereálné. Z toho tvoří částku asi tři miliardy IT systémy. Já mám přesné analýzy toho, že do IT systémů šly v minulosti velké peníze, takže o tom budu chtít mluvit," uvedla.

Připomněla, že žádala v květnu ministryni sociálních věcí i ministra vnitra o písemné podklady, dosud je ale nedostala. Rovněž uvedla, že volá po revizi sociálních dávek, "abychom zatočili se šmejdy, kteří obchodují s chudobou".

Vláda schválila základní parametry rozpočtu na rok 2020 na konci června. Počítá příští rok i v dalších letech se schodkem 40 miliard korun. Celkové příjmy státního rozpočtu na příští rok naplánovalo ministerstvo financí na 1,558 bilionu korun. Celkové výdaje rozpočtu by tak měly být 1,598 bilionu korun.

Loading...
Vstupte do diskuze (36)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pověřil řízením dopravy Havlíčka, Babiš podá trestní oznámení

22.01.2020 16:09 Prezident Miloš Zeman odvolal ke čtvrtku z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO).…

Vztyčený prostředníček ve Sněmovně. Vondráček zahájil schůzi vulgárním…

22.01.2020 16:02 Aktualizováno Vztyčený prostředníček namířil dnes bezprostředně před zahájením schůze Sněmovny její šéf Radek…

Klienti z Vejprt dostanou méně peněz navzdory slibu ministryně. Na vině je…

22.01.2020 15:55 Klienti domova pro zdravotně postižené, který v neděli časně ráno zachvátil ve Vejprtech na…

Prezident Zeman udělil milost, recidivista seděl za krádež a loupež

22.01.2020 15:51 Prezident Miloš Zeman dnes udělil milost onkologicky nemocnému muži, který byl vícekrát nepodmíněně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama