Plukovník Staněk odešel, generálové dál bojují, známý komentátor promluvil o vládní krizi

Politický komentátor Alexandr Mitrofanov a znalec poměrů na české politické levici, a zejména v ČSSD (o níž napsal několik knih), popsal současné dění v jedné z vládních stran a co vysvětlil současná vládní krize.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Mitrofanov, Alexandr
doporučujeme

„Nacházíme se ve fázi zákopové války, plukovník Staněk odešel, generálové jsou v bitvě a generalisimus si na hradě mne radostně ruce,“ popsal alegoricky Mitrofanov pro IROZHLAS.cz.

Situace podle něho nahrává zejména prezidentovi, který ji obratně využívá. „Zeman udělá to, co vždycky dělat chtěl a dnes už se nemusí nijak přetvařovat, protože to je jeho poslední prezidentské vládnutí. Zároveň se dokazuje, že ostatní ústavní činitelé jsou prezidentem oprávněně považování za nuly a on je jednička. Jeho cílem je vyprovokování sociální demokracie, aby z vlády odešla a dosazení takových pozic, aby prezident v této vládě hlavní slovo.“

Jak přesně však prezident bude postupovat, si ani zkušený komentátor, který bedlivě sledoval celou Zemanovu politickou kariéru od 90. let, netroufá odhadovat. „Můžeme se 15. srpna dozvědět, že počasí nepřeje dosazení nového ministra. Možné je cokoliv a nedá se to předpovídat. Máme co dělat s člověkem, který až umělecky cizelovaně vede svůj part a bohužel máme, co dělat i s lidmi kolem něj, kteří můžou zasáhnout do tohoto procesu.“

Přestože prezident podle Mitrofanova dosahuje efektivně svého, jeho počínání je proti ústavnímu pořádku. „Ten není zcela ústavní, jak už se dnes shodují všichni ústavní právníci včetně profesora Jičínského, který byl Zemanovým stoupencem. Premiér by mohl učinit určité kroky, jenže je odmítá udělat. Z neznámých důvodů se premiér drží zásad anglosaského práva, že tady není precedent kompetenční žaloby a on ho tedy nenastolí. Vypadá slabě, i když to nerad slyší,“ uvedl na účet premiéra komentátor.

Důvod, proč proti Zemanovi premiér nevystoupí a nerozhodne podle sebe, vidí komentátor v tom, že pokud bude Babiš odsouzen, prezident ho stále bude moct omilostnit. Vliv ve vládě Zeman chce, kvůli dostavbě jaderné elektrárny Temelín Ruskem, jak uvedl pro média. Tomu však stojí v cestě ministři za ČSSD.

„To je už politicky strategická věc, proti našemu členství v EU a NATO, zatím k tomuto překreslení nedochází, protože zatím na vládu takovýto vliv Miloš Zeman nemá. Právě proto, že ve vládě je sociální demokracie,“ řekl Mitrofanov ke snahám hradu zajistit dostavbu jaderné elektrárny Ruskem, která by zasáhla suverenitu státu.

„Domnívám se, že sociální demokracie se chová jako tonoucí a snaží se udržet ve vlnách, co nejdéle a to je nechci ani podceňovat ani přeceňovat,“ popsal situaci, v níž se strana řešící neustály odliv voličů, nachází.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš opět propagoval novou vládní čtvrť. Hřib reagoval, Praha má jasné…

17.09.2019 17:02 Postoj vedení Prahy a její požadavky související s možnou výstavbou vládní čtvrti v Letňanech se…

Právo bránit se zbraní? Senátoři chystají doplnění Ústavy

17.09.2019 16:10 Aktualizováno Zakotvit do ústavního pořádku právo bránit se legálně drženou zbraní má chystaná senátorská novela,…

Za nízké mzdy můžou vysoké zisky, potřeba jsou investice, tvrdí odbory

17.09.2019 15:49 Za nízké výdělky v Česku může letité nepřerozdělování zisků firem, příliv levné pracovní síly z…

Sněmovní výbor v čele s Kalouskem kritizuje rozpočtovou politiku vlády

17.09.2019 15:04 Rozpočtová politika vlády snižuje podle sněmovního kontrolního výboru odolnost státního rozpočtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama