Hřib se sešel s Černým, který vyčistil Karlův most. Ukázal mu, jak odstranit graffiti

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) si dnes nechal představit moderní metody odstraňování graffiti, předvedl mu je i Miloslav Černý, který bez souhlasu očistil pilíř Karlova mostu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Pražský primátor Zdeněk Hřib
doporučujeme

Nápis na Karlově mostě, který v polovině července nasprejovali dva němečtí turisté, měli z národní kulturní památky opatrně odstraňovat po dva týdny restaurátoři. Černý bez povolení smyl nápis párou během dvou hodin, podle rozborů při tom zdivo nepoškodil. Hřib mu již dříve nabídl odměnu za odstranění nápisu. Dnes primátor řekl, že Černý peníze za čištění odmítl.

Hřib hned v úvodu setkání prohlásil, že nebyl spokojen s postupem úřadu při odstraňování sprejerského nápisu z Karlova mostu. Zkritizoval délku schvalovacího procesu i dobu, po kterou měli restaurátoři nápis z pilíře mostu odstraňovat. Příště by podle primátora měli jeho náměstek Adam Scheinherr, pod kterého spadá Technická správa komunikací (TSK) jako zadavatel čisticích prací, a radní pro kulturu Hana Třeštíková (oba Praha Sobě) zařídit lepší zvládnutí takového procesu.

Černý dnes ukázal čištění pomocí horké vody a páry, kterou použil i na čištění Karlova mostu. Dál představil čištění párou a vysavačem, která podle něj nezanechává stopy po stékání, nebo čištění s pomocí rozdrcených ořechových slupek. Firma Narran zase ukázala, jak lze sprejerský nápis odstranit laserem. Podle ředitele firmy Pavla Dvořáčka mají zkušenost s čištěním pískovce, a proto magistrátu nabízeli pomoc i s odstraněním nápisu z Karlova mostu.

Černý odstranil bez souhlasu nápis na pilíři Karlova mostu v neděli 28. července brzy ráno. Po odstranění graffiti vysokotlakou vapkou, kterou použil, zůstaly na kamenech zbytky barvy. Laboratorní zkoumání ale ukázalo, že zdivo památky nebylo nepovoleným způsobem čištění poškozeno. Restaurátor Jan Mjartan, který s TSK uzavřel smlouvu na očištění Karlova mostu, práci dokončí. Mjartan má na dočištění čas podle platné smlouvy do 15. srpna, potvrdila dnes ČTK mluvčí TSK Barbora Lišková.

Černý, který se přihlásil kvůli nepovolenému očištění mostu, o víkendu zveřejnil, že v roce 2000 dostal dvacetiletý trest za vraždu své manželky, se kterou se rozváděl, a jejího nového přítele. Vrchní soud mu trest snížil na 17 let. Ve vězení si odpykal necelých 12 let.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama