Bosna může na členství v EU zapomenout. Kritéria zatím nesplňuje, zní z Bruselu i Česka

Bosna a Hercegovina podle hodnocení Evropské komise dostatečně nesplňuje kriteria, aby se mohla stát členem EU. Senátní výbor pro unijní záležitosti dnes s tímto hodnocením k žádosti balkánského státu o vstup do EU souhlasil.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská Unie
doporučujeme

Předseda výboru Václav Hampl (za KDU-ČSL) do stanoviska výboru přidal pasáž, podle níž by mělo být Česko připraveno na to, že před dalším rozšířením EU budou nutné její vnitřní reformy, což požaduje mimo jiné Francie. Senátor ČSSD Miroslav Nenutil dodal pasáž vyjadřující lítost nad tím, že mezi státy EU nepanuje jednotný názor na rychlost rozšiřování unie.

Bosna a Hercegovina požádala o členství v EU v únoru 2016. Podle EK zatím jen nedostatečně plní kritéria týkající se institucionální stability, která zaručuje demokracii, právní stát, lidská práva a respektování a ochranu menšin. Bude muset zlepšit volební systém a fungování soudnictví.

Balkánský stát dosáhl podle EK určitého stupně makroekonomické stability. Musí se zaměřit zejména na zrychlení rozhodovacích postupů a zlepšení jak podnikatelského prostředí. Komise vytkla balkánské zemi také značnou byrokracii, korupci a roztříštěnost vnitřního trhu.

Komise byla podobně kritická také k dalším balkánským aspirantům na členství (Albánii, Černé Hoře, Kosovu, Severní Makedonii a Srbsku) a především k Turecku. K výtkám patřily pokračující omezování lidských práv v důsledku pokusu o státní převrat v Turecku před třemi lety nebo politizace veřejné správy v důsledku zavedení prezidentského systému. Podle EK se změnami zhoršila situace v oblasti veřejné správy i soudního systému. Komise naopak ocenila pokrok Turecka v boji proti nelegální migraci.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna čelil vyloučení z ČSSD. Cesta do pekel, jde o mnohem víc, reagují…

21.09.2019 09:59 Jaroslav Foldyna včera nebyl vyloučen z ČSSD, vedení strany k tomu nenašlo dostatek hlasů.…

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 09:12 Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama