Babišův deník se snaží zdiskreditovat 17. listopad? Havlová, Kubišová, Žantovský, Mišík, Ruml a další zuří

Češi i Slováci si letos na podzim připomenou 30 let od sametové revoluce. Výročí připomíná svými články i deník Mladá Fronta Dnes. To se ale nelíbí asi čtyřem desítkám známých osobností, které se proti sérii textů důrazně ohradili v petici.

Přidejte svůj názor 162 komentářů

Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí
doporučujeme

Někteří bývalí studentští vůdci a představitelé Občanského fóra z listopadu 1989 se ostře ohradili proti článkům deníku MF Dnes. Podle nich zveřejněné rozhovory hrubě zkreslují události tehdejší doby, snaží se zpochybnit jejich význam a dehonestují jejich aktéry.

„Protestujeme proti falšování historie. 30. výročí Sametové revoluce se teprve blíží, ale snahy o falšování historie jsou už na cestě! S blížícím se letošním výročím je čím dál tím zřetelnější, že budeme čelit manipulativní kampani ve snaze přepsat dění kolem roku 1989 tak, aby lépe vyhovovalo některým současným politikům,“ píše se v dokumentu, jehož znění zveřejnil Deník N.

Signatáři poukazují na to, že deník vlastněný svěřenským fondem premiéra Andreje Babiše, zveřejnil dva rozhovory (s Jiřím Jaksmanickým a s Pavlem Chalupou), „v nichž se cíleně zpochybňují všeobecně známá a dobře zdokumentovaná fakta kolem organizace studentské demonstrace 17. listopadu 1989 a představitelů studentského hnutí“.

Rozhovory podle petice obsahují „nehorázná tvrzení, která zřejmě mají znevážit a očernit stávkující studenty v očích veřejnosti“. „Jelikož se MFDnes nesnažila ověřit tyto nové, překvapivé informace z jiných zdrojů, můžeme se jen domýšlet, že deník s radostí slouží jako prostředek k šíření konspiračních teorií a diskreditaci představitelů a událostí roku 1989,“ uvádí se v dokumentu.

Pod textem jsou podepsání například bratr Václava Havla Ivan M. Havel, Dagmar Havlová, signatář Charty 77 a někdejší předseda ODA Daniel Kroupa, Marta Kubišová, Jan Ruml, Vladimír Mišík, Jiřina Šiklová, Jaroslav Hutka, Olga Sommerová, Monika MacDonagh-Pajerová, Michael Kocáb, Marek Benda, Pavel Žáček, Zuzana Roithová, Jan Hřebejk, Petr Zahradník, Petr Jarchovský, Petr Hlaváček nebo Michael Žantovský.

Loading...
Vstupte do diskuze (162)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

15.09.2019 22:36 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Okamura si v České televizi podal moderátorku

15.09.2019 10:52 Aktualizováno Na zastavení trestního stíhání premiéra Andreja Babiše (ANO) jsou různé reakce. Premiér se v…

Největší chyba! Největší zrada! Moderátor demonstrací 1989 říká: KSČ se…

15.09.2019 06:42 Publicista a scénárista Miroslav Anton z Plzně, který spolumoderoval demonstrace na náměstí v…

Státní rozpočet je na KRIZI špatně připraven, varuje NKÚ

15.09.2019 06:40 Státní rozpočet je na případnou ekonomickou recesi připraven ještě hůře, než tomu bylo před deseti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama