Zrušení stravenek? Kalousek s Topolánkem to zkoušeli už dávno

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) přišla s návrhem na změnu systému dotovaného stravování prostřednictvím stravenek. Její návrh okomentoval její předchůdce Miroslav Kalousek (TOP 09) a na snahy stravenky zrušit zavzpomínal na sociálních sítích i bývalý předseda vlády Mirek Topolánek.

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek
doporučujeme

Stravenky, které dostávají někteří zaměstnanci jako pracovní benefit, by mohly být ve své aktuální podobě zrušeny a zaměstnavatelé by mohli podobným způsobem dotovat stravování zaměstnanců, jen by výsledný příspěvek připutoval přímo na jejich účet.

Vypadl by tak prostředník v podobě firem emitujících stravenky, které z nich braly provize. Navíc nevyužité stravenky propadly ve prospěch stravenkové firmy. Podle odhadů tak společnosti ročně vydělaly jen na nevyužitých stravenkách 150 mil. korun.

"Nic proti tomu, rád to podpořím. Ale není to žádná revoluce. Tou by byla nižší daň z příjmu a odstranění většiny výjimek, včetně stravování. Takto zaměstnancům i zaměstnavatelům dál bude přispívat na stravování cca 5 milionů lidí, kteří z toho nic nemají," postěžoval si opoziční poslanec, i když návrh jako takový vítá.

V diskuzi pod příspěvkem na Twitteru se však objevil dotaz, proč stravenky Kalousek nezrušil již v době, kdy sám byl ministrem financí.

"To jsem usilovně zkoušel ve vládě @MirekTopolanek. Předložil jsem 136 výjimek ke zrušení. Diskuse ve vládě i v PS dopadla celkem úspěšně : Výjimky přibyly pouze dvě. Podporoval mě jenom Topolánek. Všichni ostatní hájili tu či onu výjimku, včetně stravenek," popsal následně Kalousek, jak se pokoušel zjednodušit daňový systém.

Což potvrdil i ex-předseda vlády Mirek Topolánek. "Mohu potvrdit. Ruku v ruce za uchování výjimek bojovali ODS, lidovci i ČSSD. Jednou jsem kvůli stravenkám a běžnému pozdnímu příchodu Nečase rozpustil tripartitu. Jedněm jsem řekl, že jsou lháři, druhým že jsou zloději a poslal je do pr..le. Šli. Bohužel se vrátili," popsal svým osobitým způsobem tehdejší politickou situaci Topolánek.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna čelil vyloučení z ČSSD. Cesta do pekel, jde o mnohem víc, reagují…

21.09.2019 19:42 Aktualizováno Jaroslav Foldyna včera nebyl vyloučen z ČSSD, vedení strany k tomu nenašlo dostatek hlasů.…

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 18:51 Aktualizováno Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama