Staněk ještě stihl vyřadit Hadí Lázně ze seznamu památek, vyšel vstříc developerovi

Bývalý ministr kultury Antonín Staněk vydal ještě před svým odchodem z funkce rozhodnutí, podle kterého už Hadí lázně v Teplicích nejsou kulturní památkou. Rozhodl tak navzdory památkářům i rozkladové komisi letitý spor a vyšel vstříc majiteli lázní a teplickému developerovi Jaroslavu Třešňákovi.

Antonín Staněk
doporučujeme

Staněk dle serveru Neovliní.cz rozhodl 31. července v posledních hodinách před svým koncem ve funkci ministra. Mluvčí ministerstva Martha Häckl ale řekla České televizi, že Staněk rozhodl v souladu se stanoviskem rozkladové komise.

Spor o teplický lázeňský komplex Hadí lázně se táhne téměř deset let. Památkáři dosud odmítli vydat souhlas ke všem návrhům developera Jaroslava Třešňáka na přestavbu památkově chráněných lázní. Jejich součástí totiž podle památkářů bylo zbourání cenné budovy a nová výstavba na jejím původním místě.

Národního památkový ústav se se Staňkovými závěry neztotožňuje. "Rozhodnutí docenta Staňka je v odborném hodnocení v rozporu s rozhodnutím samotného ministerstva kultury ze dne 8. července 2019 a v rozporu se všemi stanovisky, která k návrhu na zrušení prohlášení poskytly dotčené správní orgány," uvedl ředitel ústeckého Národního památkového ústavu Petr Hrubý.

Podle něj je Staňkův přístup zcela nepřípustný. "V podstatě se jedná o rozhodnutí, které umožňovala docentu Staňkovi jeho funkce, nikoli odborné podklady, které by měly hrát tu nejdůležitější roli," míní. Dodal, že Staňkovo rozhodnutí může v případě, že by ministerstvo kultury postupovalo v podobných případech obdobně, vést k přímému ohrožení celkového počtu chráněných památek v České republice.

Staněk je momentálně na dovolené, své rozhodnutí nechtěl nyní komentovat. Podle mluvčí ministerstva bylo ale zrušení památkové ochrany lázní v souladu s názorem rozkladové komise. "Stanovisko rozkladové komise bylo doporučující," řekla České televizi. Ministr podle ní reagoval svým rozhodnutím i na podněty občanů. "Památka je v městské památkové zóně, která i nadále dostatečně chrání její exteriérové hodnoty," doplnila.

Vlastník Hadích lázní v Teplicích, firma JTH, chce budovu obnovit a zřídit v ní lázeňskou léčebnu až pro 200 dětí s pohybovými poruchami. Majitel JTH Jaroslav Třešňák, který patřil mezi nejštědřejší sponzory loňské prezidentské kampaně Miloše Zemana, chce do lázní investovat až 200 milionů korun.

Klasicistní budova, která byla kulturní památkou od roku 1958, po několika přestavbách přestala sloužit svému původnímu účelu na přelomu tisíciletí. Společnost JTH ji koupila v roce 2006.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Spor s Orbánem: Jourová řekla pravdu, míní Piráti. Podle ODS má podobně…

29.09.2020 11:55 Slova místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové o vývoji v Maďarsku jsou pravdivá, nejsou…

Hamáček nastínil další chystané změny. Hygiena by konečně mohla začít…

29.09.2020 09:35 Vláda bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Uvedl to Andrej Babiš s tím, že situace…

Rafajův nástupce? Hrad prosazuje do čela antimonopolního úřadu Mlsnu

29.09.2020 09:11 Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) by se měl stát náměstek ministra…

Kurzarbeit projedná Sněmovna zrychleně, Vondráček vyhlásil stav…

29.09.2020 08:47 Nová pravidla takzvaného kurzarbeitu má Sněmovna projednávat ve středu ve stavu legislativní nouze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama