Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese zajímavý návrh změny důchodového systému. Jeho obsah ovšem řadu Čechů moc nepotěší, Schillerová totiž počítá s vyšším věkem odchodu do penze.

Přidejte svůj názor 292 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se právě nachází uprostřed hádek s kolegy z vlády o podobu státního rozpočtu, jehož zásadní složkou jsou také výdaje na důchody. O možných změnách v souvislosti s penzijním systémem nyní promluvila v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Schillerová si přeje, aby v roce 2021 dosáhl průměrný důchod výše 15 tisíc korun. Příští rok počítá s navýšením na 14 300 korun. Ministryně financí si však zároveň přeje, aby se vláda co nejrychleji pokusila o systémovou změnu. Sama přitom přináší jeden návrh, který se dotkne tisíců tuzemských občanů.

Odvolává se na materiál ministerstva práce, který na základě výpočtů ČSÚ vyhodnocuje, jak by se měl posunout důchodový věk tak, aby lidé prožili v penzi zhruba čtvrtinu svého života. 

„Nicméně tyto závěry paní ministryně (Jana Maláčová - pozn. red.) nijak nereflektovala v usnesení, pouze ve zprávě konstatovala, že důchodový systém v Česku je značně neudržitelný. Já bych je tam chtěla vidět,“ postěžovala si Schillerová zmíněnému serveru.

„Zpráva mluví o zvýšení důchodového věku u čtyřicátníků a mladších – o rok či o pár měsíců. I toto jednoduché opatření by mělo zásadní pozitivní vliv na udržitelnost systému, snížilo by výdaje státního rozpočtu o 1,6 procenta HDP, tedy zhruba 90 miliard korun ročně,“ vysvětluje ministryně.

V závěru rozhovoru nevyloučila, že téma brzy vytáhne na jednání kabinetu premiéra Andreje Babiše. „Jsem připravena o tom na vládě otevřít debatu. Je potřeba se o tom bavit napříč politickým spektrem, aby případné změny další vláda nezrušila,“ dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (292)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kubera varuje: Mstivost Zemana je nekonečná. Nic nedělá náhodně

23.08.2019 22:13 Aktualizováno Předseda Senátu Jaroslav Kubera má sice s prezidentem Milošem Zemanem poměrně dobré vztahy, přesto…

Jiří Ovčáček zuří: Nechutné zrůdy. Nacisté zvítězili

23.08.2019 22:12 Aktualizováno Sochu sovětského maršála Ivana Koněva, která stojí v Praze 6, opět někdo polil rudou barvou.…

Na to nemáte právo! Klaus ml. se naštval na Mináře a jeho spolek

23.08.2019 22:12 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Krize zažehnána? Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády

23.08.2019 20:23 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama