Schillerová má návrh: Vyšší věk odchodu do důchodu, nižší výdaje

Ministryně financí Alena Schillerová prozradila, že na vládní jednání možná již brzy přinese zajímavý návrh změny důchodového systému. Jeho obsah ovšem řadu Čechů moc nepotěší, Schillerová totiž počítá s vyšším věkem odchodu do penze.

Přidejte svůj názor 292 komentářů

Alena Schillerová
doporučujeme

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se právě nachází uprostřed hádek s kolegy z vlády o podobu státního rozpočtu, jehož zásadní složkou jsou také výdaje na důchody. O možných změnách v souvislosti s penzijním systémem nyní promluvila v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Schillerová si přeje, aby v roce 2021 dosáhl průměrný důchod výše 15 tisíc korun. Příští rok počítá s navýšením na 14 300 korun. Ministryně financí si však zároveň přeje, aby se vláda co nejrychleji pokusila o systémovou změnu. Sama přitom přináší jeden návrh, který se dotkne tisíců tuzemských občanů.

Odvolává se na materiál ministerstva práce, který na základě výpočtů ČSÚ vyhodnocuje, jak by se měl posunout důchodový věk tak, aby lidé prožili v penzi zhruba čtvrtinu svého života. 

„Nicméně tyto závěry paní ministryně (Jana Maláčová - pozn. red.) nijak nereflektovala v usnesení, pouze ve zprávě konstatovala, že důchodový systém v Česku je značně neudržitelný. Já bych je tam chtěla vidět,“ postěžovala si Schillerová zmíněnému serveru.

„Zpráva mluví o zvýšení důchodového věku u čtyřicátníků a mladších – o rok či o pár měsíců. I toto jednoduché opatření by mělo zásadní pozitivní vliv na udržitelnost systému, snížilo by výdaje státního rozpočtu o 1,6 procenta HDP, tedy zhruba 90 miliard korun ročně,“ vysvětluje ministryně.

V závěru rozhovoru nevyloučila, že téma brzy vytáhne na jednání kabinetu premiéra Andreje Babiše. „Jsem připravena o tom na vládě otevřít debatu. Je potřeba se o tom bavit napříč politickým spektrem, aby případné změny další vláda nezrušila,“ dodala.

Loading...
Vstupte do diskuze (292)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pravidla práce na dohodu či rodičovská se mají změnit. Co chystá MPSV?

22.02.2020 21:52 Aktualizováno Pravidla práce na dohodu by se měla v Česku nejpozději od srpna 2022 změnit, a to podle evropských…

Kalousek navrhuje nové oslovení pro Babiše. Smí se to, říká poslanec TOP 09

22.02.2020 21:45 Aktualizováno Snad každý Čech, který sleduje politiku, dobře ví, že Miroslav Kalousek a Andrej Babiš se opravdu…

Změny v žádostech o voličský průkaz? Vláda patrně odmítne návrh STAN

22.02.2020 15:00 Velmi omezené výhody by přinesla voličům možnost žádat o voličský průkaz na jakémkoli obecním nebo…

Krajské volby 2020: Moravskoslezský hejtman Vondrák (ANO) bude obhajovat…

22.02.2020 11:49 Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) bude v podzimních krajských volbách obhajovat svůj post a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama