Potomci emigrantů snadněji získají občanství ČR, Zeman novelu podepsal

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z někdejšího Československa, budou moci snadněji získat české občanství. Změnu přináší senátní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Pražský hrad o prezidentově podpisu zákona informoval v tiskové zprávě.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Česká republika
doporučujeme

Novela počítá s tím, že potomci emigrantů budou moci získat nabýt české občanství prohlášením. Stejnou úpravu navrhovalo ministerstvo vnitra už v roce 2013, Sněmovna ji ale tehdy z vládní předlohy vyřadila. V dolní komoře převládal názor, že k českému občanství by se mohli dostat i lidé, kteří třeba ani neumějí česky a nikdy v ČR nebyli.

Podobnou argumentaci při projednávání nynější novely ve Sněmovně použil komunista Zdeněk Ondráček. Před přijetím novely varoval i poslanec SPD Radek Koten. Podle něho není zřejmé, kolik lidí by úpravy využilo a zda by se nesnažili pouze získat výhody českého systému sociálního zabezpečení.

Předseda senátní komise pro krajany Tomáš Czernin (TOP 09) tyto námitky odmítl. "Obava, že by mohli zatěžovat náš sociální systém, mi přijde směšná," uvedl. Podle něj jsou potomci krajanů lidé vzdělaní, kteří "vždy cítili sounáležitost s Českou republikou".

Novela, s jejímž přijetím souhlasila i vláda, by se podle ministerstva vnitra mohla týkat řádově stovek lidí, mimo jiné Čechů žijících v krizí zmítané Venezuele. Novela nabude účinnosti patnáctým dnem po jejím vyhlášení ve Sbírce zákonů.

Senátoři s úpravou přišli kvůli tomu, že platné znění zákona se zavedením možnosti dvojího občanství mnohdy rodiny krajanů rozdělilo. Postihlo to rodiny, které musely odejít z bývalého Československa po nástupu komunistického režimu v roce 1948.

Zájemci o české občanství budou muset k prohlášení přiložit doklad prokazující datum a způsob pozbytí českého nebo československého občanství jednoho z rodičů nebo prarodičů. Dosud mohou nabývat občanství jen lidé, kteří československé nebo české občanství pozbyli před účinností vládní novely. Zákon vylučuje tuto možnost například pro slovenské občany s ohledem na rozdělení Československa.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pavel Šámal má nakročeno do Ústavního soudu, senátoři schválili nominaci

29.01.2020 16:13 Senát dnes podle očekávání hladce schválil nominaci Pavla Šámala na ústavního soudce. Nynější…

Útok na hlavní hygieničku ČR? Poslanci kujou změnu zákona, přišla by o post

29.01.2020 15:43 Skupina poslanců navrhla změnu, která může vyústit v konec hlavní hygieničky České republiky Evy…

Sčítání lidu má začít na jaře 2021. Poslanci se přeli kvůli náboženství

29.01.2020 15:38 Příští sčítání lidu, domů a bytů v Česku začne patrně 27. března 2021, lidé budou moci vyplňovat…

Bitva o zvýšení rodičovské pokračuje. Senátoři podávají ústavní stížnost

29.01.2020 14:33 Zvýšením rodičovského příspěvku jen některým rodinám se bude zabývat Ústavní soud. Podání, které…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama