Kyberútok na českou diplomacii: Hackeři byli z ciziny, senátoři bijí na poplach

Za kybernetickým útokem na ministerstvo zahraničí stojí cizí státní moc. Vyplývá to z informací Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad to sdělil senátnímu výboru pro obranu a bezpečnost. Výbor dnes v usnesení vyzval vládu, aby kybernetické bezpečnosti věnovala veškerou pozornost a rozpočtové prostředky.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Podle serveru Deník N za červnovým hackerským útokem na českou diplomacii s velkou pravděpodobností stojí ruská vojenská rozvědka GRU. Ruské velvyslanectví označilo informaci za spekulaci a záležitost nechtělo dále komentovat.

Útok v červnu na ministerstvu odhalili státní specialisté na kybernetickou bezpečnost. Hackeři při něm narušili vnější počítačovou síť ministerstva, ve které nejsou utajované informace. Výbor dnes se znepokojením konstatoval, že tento incident je "podle informací NÚKIB útokem cizí státní moci".

Senátoři zároveň doporučili vládě, aby tyto incidenty brala s nejvyšší vážností. Vládu také vyzvali, aby věnovala veškerou pozornost a rozpočtové peníze na posílení kybernetické bezpečnosti nejen na úřadech, které jsou pod kybernetickým útokem, ale aby také přijala opatření, která umožní kybernetickým útokům zamezit.

Předseda výboru Pavel Fischer novinářům po jednání řekl, že podle informací NÚKIB jsou česká ministerstva pod kybernetickým atakem. "Je potřeba do obrany kybernetické infrastruktury investovat lidi, prostředky, finance a také úsilí," uvedl.

NÚKIB se prostřednictvím svého mluvčího Radka Holého nechtěl k případu vyjadřovat. "Usnesení výboru bereme na vědomí," řekl ČTK. Mluvčí Bezpečnostní informační služby Ladislav Šticha napsal, že kontrarozvědka o útocích ví a dlouhodobě v této záležitosti s NÚKIB spolupracuje.

Premiér Andrej Babiš podle Radiožurnálu odmítl, že by se útoky týkaly obecně českých ministerstev. "Je potřeba, aby to pan ministr (zahraničí) řešil a aby NÚKIB konkrétně doporučil, jak tomu zabránit. Není to plošný problém, je to problém ministerstva zahraničních věcí," uvedl Babiš. Ministerstvo zahraničí vede Tomáš Petříček z ČSSD.

Podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) se odborníci kybernetickým útokem zbývají už delší dobu. "Na řešení situace na ministerstvu zahraničních věcí se již několik měsíců intenzivně pracuje v součinnosti ministerstva zahraničních věcí, ministerstva vnitra a Národní agentury pro komunikační a informační technologie," napsal Hamáček ČTK bez bližších podrobností. V souvislosti s jednáním o státním rozpočtu dnes Hamáček uvedl, že bude požadovat 600 milionů korun navíc na kybernetickou bezpečnost.

Dvěma podobným útokům čelilo ministerstvo zahraničí podle výroční zprávy BIS za rok 2017 už dříve. V jednom případě hackeři systém narušili asi začátkem roku 2016 a do odhalení o rok později měli přístup ke 150 schránkám zaměstnanců, odkud kopírovali e-maily včetně příloh. Získali tak údaje vhodné pro další útoky a seznam možných cílů napříč státními institucemi, uvedla BIS. Na úřad směřoval i další útok, u kterého je podle rozvědky z dostupných informací zřejmé, že má původ u ruských tajných služeb.

Loading...
Vstupte do diskuze (30)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Snad se nebude inspirovat KLDR, rýpe opozice

21.08.2019 17:00 Nominace Lubomíra Zaorálka (ČSSD) na ministra kultury podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa spojuje…

Snížit schodek rozpočtu? KSČM chce dál jednat, Zeman je k tomu skeptický

21.08.2019 16:33 KSČM bude dál jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) o podobě státního rozpočtu…

Vládní krize vyřešena? Lubomír Zaorálek bude ministrem kultury, Zeman…

21.08.2019 16:27 ČSSD navrhne na ministra kultury svého poslance a bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Na…

Poslední naděje pro klienty H-Systemu? Benešová navrhla mimořádné opatření

21.08.2019 15:11 Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama