To je lumpárna. Kalousek se pořádně naštval na Babiše a Schillerovou

Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou plánuje změny ve vyplácení dotací z Evropského sociálního fondu. Změnit by se mělo především čerpání financí na takzvané měkké projekty neziskových organizací, uvedl server iRozhlas.cz.

Přidejte svůj názor 118 komentářů

Miroslav Kalousek
doporučujeme

Peníze na měkké projekty by podle plánu ministerstva měli žadatelé v příštích letech čerpat až zpětně. Schillerová tak chce ulevit státnímu rozpočtu, peníze na tyto projekty se totiž nyní vyplácí předem. To by ale například znamenalo, že brněnská charita, která financuje z evropských peněz pečovatelskou službu, nebude mít na svou práci peníze. Navíc jí nikdo nepůjčí, protože nemá čím ručit.

Změna pravidel může negativně ovlivnit celý neziskový sektor včetně charitativních organizací. Ministerstvo školství zpětné financování považuje za likvidační, ohradila se i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). O pravidlech pro rozdělování evropských peněz na období 2021–2027 se stále diskutuje.

Současný plán ministerstva tak není definitivní a může se ještě změnit. Na druhé straně by se ale záměr mohl získat podporu premiéra Andreje Babiše (ANO) a prezidenta Miloše Zemana. Oba dlouhodobě neziskové organizace a jejich fungování kritizují.

Schillerovou za její plány kritizuje i předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Bylo by alespoň fér přímo říct, že vláda zruší neziskovkám možnost čerpat zdroje EU. Na to, aby si projekty předfinancovaly samy, nemají zdroje a žádná banka jim nepůjčí, protože nemají čím ručit. Tohle je potměšilá lumpárna,“ zlobí se Kalousek na twitteru.

Loading...
Vstupte do diskuze (118)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko si připomíná rok 1969, Prahou prochází tisíce lidí

21.08.2019 22:45 Aktualizováno Na mnoha místech České republiky si dnes lidé připomněli okupaci Československa vojsky Varšavské…

Ministrem kultury by měl být Lubomír Zaorálek

21.08.2019 20:35 Do čela resortu kultury místo nováčka ve vysoké politice, kterým měl být prezidentem odmítnutý…

Zeman a Schillerová jednali o rozpočtu, prezidenta zaujal stravenkový…

21.08.2019 18:38 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) seznámila dnes prezidenta Miloše Zemana s vývojem…

Schodek rozpočtu by měl zůstat 40 miliard, soudí Babiš. KSČM cení zuby

21.08.2019 18:23 Aktualizováno Schodek státního rozpočtu na příští rok by měl podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zůstat 40…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama