Dusno na kultuře: Šmarda se omlouvá za Staňka. Je to jen další zbytečná facka, zlobí se

Dnes již bývalý ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) poslední den ve funkci odvolal šéfa Ústřední knihovnické rady Víta Richtera, který tento ministrův poradní orgán vedl více než 20 let. Jeho krok kritizuje nejen Svaz knihovníků a informačních pracovníků, ale i Staňkův možný nástupce Michal Šmarda.

Michal Šmarda
doporučujeme

Odvolaný šéf rady Richter se domnívá, že byl odvolán kvůli kritice ministerstva kultury a Národní knihovny. To ale Staněk odmítl. Tvrdí, že jde o principiální změnu doporučenou jeho poradci, k níž se chystal delší dobu. Rozhodl o tom, že do budoucna bude Ústřední knihovnické radě předsedat generální ředitel Národní knihovny.

Staňkův krok ale naštval nominanta ČSSD na ministra kultury Michala Šmardu. „Letos mají knihovníci velké výročí. 100 let od přijetí zákona o veřejných knihovnách. Politici mohli využít tohoto výročí k osvětě, poděkování stovkám lidí po celé zemi za jejich obětavost a prosazení jejich spravedlivých požadavků. Místo toho přišla na konci července další zbytečná facka knihovnické profesi,“ uvedl na sociálních sítích v reakci na rozhodnuté svého stranického kolegy.

Nelíbí se mu, že k tomu došlo bez vysvětlení a jakékoliv diskuze. „Takové chyby se budou napravovat roky. Je potřeba začít hned. Za ministerstvo se teď bohužel knihovnikům nemá kdo omluvit. Za sociální demokraty se jim tedy omlouvám alespoň já,“ vzkázal Šmarda. „Omlouvám se především za to, že jsme nesplnili své sliby a neudělali dost pro lepší postavení vašeho ‘řemesla’.“

Další svá slova pak adresoval přímo odvolanému šéfovi Ústřední knihovnické rady. „Vážený pane doktore Richtere, vážím si Vaší dlouholeté práce a děkuji Vám za ni. Zasloužíte si úctu, respekt a uznání. Věřím, že knihovnická veřejnost i Ministerstvo kultury bude mít v budoucnu možnost s Vámi spolupracovat,“ napsal Šmarda.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Piráti chtějí pro příští rok zmrazit platy ústavních činitelů

13.08.2020 16:37 Piráti chtějí zmrazit platy poslanců, senátorů a dalších ústavních činitelů pro příští rok.…

Vláda projedná zákon o internetových službách jako je YouTube

13.08.2020 15:35 Lepší ochranu dětí před nevhodným obsahem či obecně ochranu veřejnosti před projevy násilí a…

Pompeo potěšil Vystrčila i inspirací Havlem. O cestě na Tchaj-wan řeč…

13.08.2020 14:25 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ocenil, že americký ministr zahraničí Mike Pompeo během své…

Paradox letošních voleb do Senátu. Kandidát by po nich mohl mít dvě funkce

13.08.2020 13:30 Člen Rady ČTK Petr Žantovský hodlá v podzimních senátních volbách kandidovat do Senátu, a to pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama