Kybernetická obrana Česka? Katastrofa, stát selhal, burcují experti

Česko zaostává v obraně svého kybernetického prostoru, což ukázal i nedávný kybernetický útok na ministerstvo zahraničí. Dosud se nepodařilo přijmout zákony, které by umožnily vybudování účinné kybernetické obrany.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Hackeři, ilustrační foto
doporučujeme

V prohlášení zaslaném ČTK to uvedli bývalý předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel, někdejší poslanec Ivan Gabal, bývalý náměstek ministra obrany pro vyzbrojování Daniel Koštoval a někdejší český velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

Bezpečnostní experti připomínají, že Severoatlantická aliance na svých summitech v letech 2016 a 2018 označila zajištění obrany kybernetického prostoru za jednu ze svých priorit. "Praha, na rozdíl od svých spojenců v NATO, s výstavbou kybernetické obrany nezačala. Nebyla přijata potřebná legislativa, která by to umožnila," uvádějí odborníci.

"Současné úspěšné útoky na Ministerstvo zahraničních věcí ČR jsou vážným projevem naší slabosti a rychle rostoucích hrozeb," upozornili experti. Česko podle nich pouze pasivně zaznamenává útoky, kterým čelí. Odborníci přitom varují, že účinnost útoků poroste, což by mohlo přinést nebezpečné následky pro českou společnost. "Jsme stále v situaci, kdy máme slabě chráněnou životně důležitou kyber-infrastrukturu například finančního sektoru, energetiky, dopravy, zdravotnictví," uvedli.

Podle čtveřice odborníků je nutné urychleně projednat novelu zákona o Vojenském zpravodajství, která by této tajné službě svěřila obranu českého kyberprostoru, kterou dnes nikdo nezajišťuje. Národní centrum kybernetických operací, které před dvěma roky vytvořilo ministerstvo obrany, podle expertů může kvůli nedostatečné legislativě fungovat pouze omezeně.

Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) v úterý sdělil senátnímu výboru pro obranu a bezpečnost, že za kybernetickým útokem na ministerstvo zahraničí stojí cizí státní moc. Server Deník N s odvoláním na diplomatické zdroje napsal, že útok pravděpodobně provedla ruská vojenská rozvědka GRU. Ruské velvyslanectví to označilo za spekulaci a záležitost nechtělo dále komentovat.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman v Lánech obědvá s členy vlády. Razii na MPSV označil za průšvih

24.02.2020 15:08 Na lánském zámku začal pracovní oběd prezidenta Miloše Zemana s vládou. Členové kabinetu Andreje…

Zásah na ministerstvu práce: Maláčová poskytuje policii součinnost, řekl…

24.02.2020 14:42 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) je na ministerstvu a poskytuje policii…

Benešová: Členové legislativní rady možný střet zájmů vyvrátili

24.02.2020 14:24 Členové Legislativní rady vlády (LRV), u kterých bylo podezření na možný střet zájmů, ho v podstatě…

Razie na MPSV: Policie obvinila dva lidi, zadržen je náměstek Maláčové

24.02.2020 14:02 Aktualizováno Policie obvinila dva lidi v souvislosti se zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama