Elektronický systém tvorby zákonů? Nastal problém, Senát vrátil návrh poslancům

Senát podpořil odklad spuštění elektronického systému tvorby zákonů až od roku 2022, jak už předtím schválila Sněmovna. Vláda původně navrhla jen roční odklad, ale Sněmovna ho o rok prodloužila. Senát však dnes tento vládní návrh přesto vrátil Sněmovně s pozměňovacím návrhem. Chce z něj vypustit všechny ostatní změny v souvisejících zákonech.

Přidejte svůj názor

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Zůstalo by jen zmíněné ustanovení o odkladu účinnosti. Senát to schválil na návrh svého ústavně-právního výboru a jeho předsedy Miroslava Antla (za ČSSD).

Senátorům se mimo jiné nelíbilo, že předloha neobsahuje novely volebních zákonů a jednacího řádu Senátu. Ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), který dnes v Senátu zastupoval vládu, s návrhem Senátu nesouhlasil.

Zavedení elektronické podoby Sbírky zákonů a systému tvorby zákonů schválil Parlament v polovině roku 2016. Plné spuštění bylo naplánováno na počátek příštího roku.

Senát ale navazující změny zákonů tehdy neprojednal s cílem přimět Sněmovnu k tomu, aby horní komoře změnou ústavy prodloužila měsíční lhůtu k projednávání zákonů na dvojnásobek, čemuž poslanci nevyhověli. Senátoři dnes tuto předlohu z roku 2016 zamítli.

Vláda proto musela předložit balíček doprovodných změn zákonů znovu. Právě snaha o prodloužení lhůty pro projednávání zákonů v Senátu na 60 dní je podle Antla jedním z motivů jeho pozměňovacího návrhu.

Antlovi i dalším senátorům vadí, že Sněmovna z vládního návrhu vypustila zákony podle článku 40 ústavy, které vyžadují souhlas Sněmovny i Senátu. Jde o novely volebních zákonů a zákona o jednacím řádu Senátu. "Laicky a lidově řečeno, nám jde o u šedesátidenní lhůtu," řekl Antl ČTK. Vrácení zákona je proto podle něj určitý vzkaz poslancům, aby pomohli prodloužení lhůty na 60 dní schválit.

Sněmovna do návrhu přijala některé poslanecké návrhy. Například součástí každého návrhu nového zákona bude seznam povinností, které by přinesl. Seznam ve formě tabulky by obsahoval i přehled sankcí hrozících při jejich neplnění a přehled rušených povinností. Cílem je, aby se lidé včetně třeba podnikatelů snadněji orientovali v právních předpisech.

Občanští demokraté Marek Benda a Martin Kupka navíc uspěli s úpravou, podle níž by právní předpisy nabývaly účinnosti kromě případů naléhavého obecného zájmu vždy od ledna, nebo od července. Dnes to ale kritizoval senátor Jiří Dienstbier (ČSSD), který odhadl, že zhruba dvou třetin zákonů se budou hledat důvody pro výjimku. Často se to podle něj bude stávat u přejímání evropských norem, kde často již běží proti ČR řízení ze strany Evropské komise.

Elektronická Sbírka zákonů má zvýšit dostupnost, přehlednost a srozumitelnost platného práva. Cílem je zajistit, aby si lidé mohli prostřednictvím internetu bezplatně zjistit, jaké je přesné aktuální znění všech platných českých zákonů. Nyní zaváděné změny mají usnadnit a zlepšit přípravu zákonů.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama