Česku hrozí katastrofa? Advokátka řekla, co bude, pokud projde žaloba na Zemana

Koncem července Senát schválil návrh žaloby na prezidenta Miloše Zemana. Je založen na tom, že Zeman podle jejích tvůrců svými skutky ústavu porušuje. Konkrétně se v návrhu prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální českou zahraniční politikou. Co by se stalo, kdyby návrh prošel?

Přidejte svůj názor 233 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

Podle advokátky Moniky Čírtkové se očekává, že žaloba přes Sněmovnu neprojde, neboť schválení vyžaduje hlasy minimálně 120 poslanců. Pokud by ale žaloba uspěla, Česko by to podle ní výrazně zasáhlo.

"Hnutí ANO, resp. jejího předsedu, už přestane bavit hrát vedle prezidenta druhé housle. Vzhledem k tomu, že se definitivně ukáže, že prezident neudělí premiérovi milost, dojde Andreji Babišovi trpělivost a k žalobě se se svými poslanci (u nichž předpokládám v tomto směru stranickou disciplínu) připojí. Žaloba rázem získá pohodlnou většinovou podporu," uvedla na sociální síti.

Poté by žaloba šla na stůl Ústavnímu soudu, jehož předseda Pavel Rychetský se podle ní výhradami vůči postupu prezidenta netají. Pokud by žalobě soudci vyhověli a rozhodli, že prezident opravdu hrubě porušuje Ústavu, Zeman by svůj úřad ztratil. 

"Patnáct (aktuálně vlastně jen čtrnáct) soudců by rozhodlo proti hlasům 2 853 390 voličů, kteří dali Miloši Zemanovi hlas v posledních volbách.
Dopady na společnost by byly strašné. Ztratil by se poslední křehký smír spočívající v tom, že stále ještě respektujeme výsledky voleb. Více než polovina společnosti by dostala nezvratné potvrzení o vládě elit, o soudcokracii, která má přednost před vůlí lidu deklarovanou ve volbách," obává se advokátka.

Připomíná, že to celé by vzniklo kvůli odvolání a jmenování ministra kultury, což považuje za naprosto směšný důvod, bez ohledu na to, co měl či neměl prezident v této záležitosti konat. "Celé to "hrubé porušování Ústavy" spočívající v několika týdnech obstrukcí s výkonem prezidentských pravomocí, by se z odstupu jevilo beznadějně malicherné ve srovnání se zásahem do volebního výsledku a tím i do celé společnosti," varuje.

Ve světle těchto úvah jí připadá žaloba jako čirá nezodpovědnost. "Je to politický dokument, deklarace politických postojů - a proto by mělo být při jeho přijetí zvažováno, v co může ve skutečnosti vyústit. Senátor Václav Láska by si měl teď upřímně přát, aby jeho žalobu sněmovna neschválila," dodává advokátka.

Loading...
Vstupte do diskuze (233)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zaorálek ministrem kultury? Jandák ho zhodnotil a promluvil o zániku…

25.08.2019 10:55 Lubomír Zaorálek se má příští týden stát novým ministrem kultury. Ačkoliv někomu se jeho volba může…

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama