Dotace na zvláštní pomůcky: Kdo bude mít nárok? Senát rozšířil okruh postižených

Na státní dotaci na takzvané zvláštní pomůcky zřejmě dosáhne širší okruh postižených lidí. Schválil to dnes Senát v poslanecké novele. Novela počítá i s tím, že nárok na plnou dotaci na pořízení automobilu by nově měli mít i postižení s vyššími příjmy než nyní. Předlohu ještě musí podepsat prezident.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Senát ČR, ilustrační foto
doporučujeme

Ve Sněmovně ji předložili poslanci z řad KDU-ČSL, ANO, Pirátů, KSČM, ČSSD, TOP 09 a STAN. Vznikla ve spolupráci s Národní radou osob se zdravotním postižením.

Pro schválení zákona hlasovalo 62 přítomných senátorů, proti nehlasoval žádný z nich. "Pomůže to zlepšit kvalitu života řadě lidí," řekl poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek, který předlohu před senátory uvedl.

Na příspěvek na zvláštní pomůcky budou mít podle schváleného znění novely nově nárok lidé s těžkým omezením pohyblivosti kvůli postižení cév v nohách a kvůli oběhové nedostatečnosti při onemocnění srdce. Žádat o dotaci budou moci žádat i lidé s prokázaným těžkým poškozením plicních funkcí a pacienti s těžkým postižením kloubů nohou souvisejícím většinou s diabetickou neuropatií. Sněmovna na návrh sociálního výboru některá kritéria pro posuzování nároku na dotaci ještě upřesnila. Týkají se zejména lidí se srdečními potížemi.

Dotace by mohla zahrnovat například plošiny, rampy, schodišťové sedačky a elektrické skútry. Bez těchto pomůcek se postižení, na něž by se měl zákon nově vztahovat, podle předkladatelů neobejdou. Novela počítá i s tím, že příspěvek na automobil by mohli získat i postižení lidé bez rukou nebo s nefunkčníma rukama.

Příspěvek na pořízení vozidla může činit až 200.000 korun. Jeho přiznanou výši nemají tolik ovlivňovat neovlivňovaly příjmy žadatele. Příspěvek by se podle úpravy snižoval od příjmů nad 16násobek životního minima místo nynějšího osminásobku.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovi došla trpělivost: Ať ČSSD řekne, jestli nechce být ve vládě

17.08.2019 19:40 Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek…

Rakety USA v Asii. Bude válka? Expert nám prozradil, o co Američanům jde.…

17.08.2019 07:41 ROZHOVOR - Východní Asie je dalším místem, kde to v současnosti vře. Prodemokratičtí demonstranti…

Se Šmardou ve vládě nebudu, prohlásil Babiš

16.08.2019 20:26 Premiér Andrej Babiš (ANO) s kandidátem ČSSD na ministra kultury Michalem Šmardou ve vládě nebude,…

Migranti jsou jako invazivní rostliny? Policie vyšetřuje poslankyni…

16.08.2019 19:11 Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama