Estébák premiérem? Nedůslednost "sametu" se vymstila, míní bývalý studentský vůdce

V České republice po 30 letech svobody sílí hlasy těch, kdo si demokracie neváží a sympatizují se současnými totalitními režimy. V rozhovoru pro ČTK to řekl jeden ze studentských vůdců listopadové revoluce v roce 1989 v Hradci Králové a později dlouholetý regionální politik Jindřich Vedlich.

Přidejte svůj názor 73 komentářů

Demonstrace 17. listopadu 1989, Václavské náměstí
doporučujeme

Sametová revoluce podle něj nebyla důsledná a příliš měkce postupovala vůči komunistům a představitelům minulého režimu. To považuje za jednu z největších chyb polistopadového vývoje. "V případě komunistické strany a Státní bezpečnosti (StB) jsme to nedotáhli do konce, to byla velká chyba a teď se nám to vrací. Proto se komunisté a 'estébáci' znovu derou k moci. Jak si jinak vysvětlit, že máme premiérem 'estébáka'? Proto se chci za to jménem bývalých studentských vůdců občanům České republiky omluvit," řekl ČTK Vedlich.

Podezření ze spolupráce s StB čelí premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Nařčení odmítá. Opakovaně řekl, že u slovenských soudů třikrát vyhrál a pak tamní Ústavní soud uvedl, že žaloval nesprávnou instituci. "Já jsem nic neudělal a vyhraju to na tisíc procent," prohlásil již dříve Babiš.

Vedlich se domnívá, že měla být komunistická strana zakázána, lustrační zákon měl být přísnější a do vedení státu neměli být tolik zapojováni bývalí komunisté z roku 1968. Naopak za největší úspěchy polistopadového vývoje považuje kromě zavedení demokracie také oddělení moci zákonodárné, výkonné a soudní, malou privatizaci a vstup do NATO a EU. "Největším nebezpečím pro demokracii v ČR je v současnosti prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš," řekl ČTK Vedlich.

V listopadu 1989 mu bylo třiadvacet, studoval na Pedagogické fakultě v Hradci Králové a několik dní po událostech na Národní třídě v Praze se stal členem koordinačního studentského stávkového výboru hradeckých vysokých škol. Byl součástí týmu, co ve stotisícovém městě vyjednával s představiteli tehdejší moci. "Hradec Králové bylo tehdy velmi konzervativní a komunisticky založené město," řekl ČTK Vedlich. "Rozjet demonstrace v ulicích města, na náměstích, proto trvalo déle," dodal. Účast na dění roku 1989 považuje za nejdůležitější ve svém životě.

Po sametové revoluci vstoupil do politiky, neboť považoval listopadové události za začátek změn, které se měly odehrát. Vstoupil do ODA, později do TOP 09. Většina jeho tehdejších "revolučních" kolegů ale v politice nepůsobí. Od svého zvolení do zastupitelstva v roce 2010 za TOP 09 působil jako náměstek primátora pro rozvoj města. V roce 2012 se stal na jedno volební období krajským zastupitelem.

Z politiky se stáhl po loňských komunálních volbách, když neuspěl s novým uskupením Slušná politika a Hradečtí patrioti, jehož byl hlavní tváří - nedostal se do městského zastupitelstva. Návrat do politiky nevyloučil. "Přes všechna negativa zůstávám optimistou a věřím, že slova Václava Havla, že 'pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí' stále platí," uzavřel.

Loading...
Vstupte do diskuze (73)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama