Na růstu české ekonomiky se nejvíce podílela spotřeba, ukazuje analýza ČSÚ

Česká ekonomika v uplynulém roce vzrostla o 3 procenta, vyplývá to z nejaktuálnější analýzy Českého statistického úřadu. Rostoucí tempo české ekonomiky v roce 2018 nejvíce ovlivnila narůstající spotřeba domácností, poptávka a investiční aktivity.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ekonomický růst, ilustrační fotografie
doporučujeme

Růstu českého hrubého domácího produktu v uplynulém období nejvíce napomohla rostoucí poptávka a následná spotřeba tuzemských domácností, stejně jako i spotřeba vládních institucí. Jednou z příčin narůstající poptávky a spotřeby domácností jsou jejich zvyšující se příjmy. Trend rostoucích příjmů domácností pozorujeme již několikátým rokem po sobě - a rok uplynulý tedy nebyl výjimkou. Díky vyšším příjmům si čeští spotřebitelé mohou dovolit vyšší spotřebu – a to se pozitivně projevuje na celkovém tempu našeho hospodářství.

Vyšší mzdy dále souvisejí i s navýšením přijatých daní z příjmů a následně s navýšením sociálních příspěvků. Vládní sektor tak v loňském roce hospodařil s přebytkem, který přesáhl 47 miliard korun. Vládní instituce v roce 2018 proto mohly výrazně navýšit své investiční aktivity.

Opačný trend, tedy pokles, byl zaznamenám v oblasti zahraničního obchodu. Zahraniční poptávka v roce 2018 poklesla, což zaznamenali především tuzemští výrobci. Důvodem bylo zpomalení tempa ekonomik v okolních unijních státech, například i v Německu, které je pro Českou republiku strategickým (nejen) obchodním partnerem. Tato skutečnost tak zapříčinila snížení českého exportu do sousedních států, a tedy i pokles některých průmyslových odvětví, které jsou na vývozu závislé – příkladem může být automobilový průmysl. Ten je pro Česko zároveň strategickým a klíčovým odvětvím. 

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna si podal ČSSD. Začalo to pořádně lítat

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Jaroslav Foldyna má uvnitř vládní ČSSD momentálně pověst rebela, který na rovinu říká názory lišící…

Klaus ml.: Na to nemáte právo! Naštval se na Mináře a jeho spolek

24.08.2019 22:15 Aktualizováno Češi si ve středu 21. srpna připomínali události let 1968 a 1969. Oběti demonstrací z roku 1969 si…

Česko pozmění taktiku boje proti terorismu, vnitro má nový akční plán

24.08.2019 15:39 Na koordinaci bezpečnostních složek, komunikaci státu s veřejností nebo monitoring a analýzu se…

Bitva o eurokomisaře vrcholí, tři země ještě své kandidáty neoznámily

24.08.2019 10:38 V pondělí vyprší neoficiální lhůta, kdy by členské státy Evropské unie měly oznámit jména svých…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama