Hlavní líčení v kauze Vidkun nebude? Obhájci chtějí předběžné projednání žaloby

Obhájci v olomoucké korupční kauze Vidkun se chtějí vyhnout projednání případu u hlavního líčení. Soudci olomouckého krajského soudu, který kauzu dostal na stůl, podali či se chystají podat podnět k předběžnému projednání obžaloby. Soudce musí nyní rozsáhlou kauzu nastudovat, první kroky by mohl učinit na podzim, řekl dnes soudce Martin Lýsek.

Jiří Rozbořil
doporučujeme

Obžaloba na čtyři lidi včetně dvou vysoce postavených policistů či bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD) byla podána po 3,5 letech vyšetřování na začátku července.

"Ve spise se od doby podání obžaloby objevila asi čtyři podání různých obhájců, kteří se domáhají například nařízení předběžného projednání obžaloby. Budeme to muset všechno vyřešit. Nedokážu tak nyní říci, zda bude nařízeno hlavní líčení nebo bude v této věci postupováno jinak," uvedl soudce Martin Lýsek.

Předběžné projednání obžaloby může v trestním řízení nařídit předseda senátu v případě, kdy obžaloba po skutkové nebo právní stránce trpí takovými vadami, že není způsobilá k projednání při hlavním líčení. Pokud se rozhodne ji nařídit, projednává se obvykle v neveřejném jednání, rozhodnout při něm soudce může například o zastavení trestního stíhání, jeho přerušení nebo vrácení věci státnímu zástupci k dořešení.

Podnět k předběžnému projednání obžaloby podal například obhájce obžalovaného exhejtmana Jiřího Rozbořila advokát Petr Konečný. "Já jsem tento podnět podal. Podnět směřuje k tomu, aby se soudce zaměřil na obžalobu, zda je zcela v pořádku. Sami to vnímáme tak, že v pořádku není. Řešení je na soudci," řekl dnes ČTK obhájce Konečný. Obhajoba celou dobu Rozbořilovu vinu odmítá, důkazy podle nich nejsou dostatečné.

Stejný podnět hodlá v nejbližší době podat také obhájce bývalého olomouckého policejního náměstka Karla Kadlece Tomáš Grepl. "My se k tomuto kroku chystáme také, ještě to odesláno není. Předpokládám, že tuto cestu budou volit všichni obhájci," řekl dnes Grepl.

Podle soudce Martina Lýska se dají první kroky v kauze očekávat až na podzim. "Musím celý spis přečíst, abych zjistil, zda jejich námitky jsou relevantní," podotkl soudce Lýsek. Předpokládá přitom, že s ohledem na rozsah spisu požádá o prodloužení tříměsíční lhůty. První kroky by tak mohl učinit ve spisu v říjnu či v listopadu, dodal soudce.

Případ podle žalobců odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Bývalý hejtman Rozbořil je obžalován z podplácení, na někdejšího šéfa krajské hospodářské kriminálky Radka Petrůje a policejního náměstka Karla Kadlece podal státní zástupce obžalobu ze zneužití pravomocí. Kadlec, který podle policie vynášel informace ze spisů, je navíc obžalován i z přijetí úplatku. Olomoucký podnikatel Ivan Kyselý je obžalován z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby.

Kauza Vidkun se otevřela 13. října 2015 policejní razií na několika místech v Olomouci, kdy policie dělala domovní prohlídky a zadržela či předvedla několik lidí včetně bývalého ministra vnitra Ivana Langra. V jeho bytě v Olomouci strávili kriminalisté více než 13 hodin, ale nakonec ho propustili, v případu obviněn není. Rozbořil byl stíhán na svobodě, Kyselý, Kadlec a Petrůj strávili tři měsíce ve vazbě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček s Pompeem debatovali o bezpečnosti, Číně i technologiích

11.08.2020 21:38 Bezpečnostní témata, ale i vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou byly náplní dnešního…

Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

11.08.2020 18:43 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a…

Čerpání z programů COVID vzrostlo téměř dvojnásobně

11.08.2020 18:17 Čerpání ze záručních programů COVID podle dat České národní banky (ČNB) k 31. červenci od předchozí…

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama