Na vědu půjde rekordní částka, Havlíček a Schillerová se dohodli

Rozpočet ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) bude příští rok činit zhruba 37,5 miliard korun, což je o dvě miliardy Kč více než v roce 2019. Také rozpočet pro výzkum, vývoj a inovace posílí na 37 miliard korun. Obě částky jsou bez evropských zdrojů. Dohodli se na tom dnes ministr průmyslu Karel Havlíček s ministryní financí Alenou Schillerovou (oba za ANO).

Karel Havlíček
doporučujeme

Rostoucí výdaje na výzkum přivítala předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová. "Čím lepší úroveň vědy a vzdělávání bude, tím lepší prognózu má naše země do budoucna," řekla ČTK. Přestože Česko ve výdajích na vědu stále zaostává za evropským průměrem, je Zažímalová s rozpočtem spokojena. Absolutní částka není podle ní důležitá tak, jak jsou peníze rozdělovány a na jaké projekty. Potenciál českých vědeckých institucí, lidské zdroje i znalosti jsou samozřejmě mnohem větší, než jim umožňují peníze, které mají, dodala. Cílem ČR je zvýšit podíl výdajů na vědu a výzkum z HDP na 2,5 procenta k roku 2025 a až na tři procenta v roce 2030.

"Potvrzujeme tím, co je prioritou této vlády, a to je podpora vědy. Pouze podotýkám, že z národních zdrojů šlo ještě v roce 2015 na výzkum 27 miliard korun," uvedl Havlíček. Schillerová dodala, že do vědy a výzkumu včetně evropských peněz zamíří příští rok zhruba 48 miliard korun. "Takže to jsou astronomické částky," poznamenala. Dnešní jednání na MF bylo podle obou ministrů věcné a ladily se pouze detaily. Oba také vyloučili, že by v budoucnu výzkum a vývoj přešel jen pod resort průmyslu.

Předběžně navrhovaná částka 37,1 miliardy Kč pro resort průmyslu se tak po dnešním jednání zvýšila o dalších více než 400 milionů Kč. Z nich podle Havlíčka zamíří 200 milionů Kč na nárokové investiční pobídky a dalších 200 milionů korun na sanace a rekultivace pro těžaře, zhruba se 23 miliony se počítá na ostatní provozní výdaje.

Havlíček dále řekl, že z rozpočtu MPO poputuje navíc zhruba 30 milionů korun na zavádění televize prostřednictvím krajů pro sociální zařízení, například domovy důchodců. Přechod na digitální televizi může být podle Havlíčka nedostupný pro některé pečovatelské domy a domovy důchodců, MPO už o tom jedná s kraji. "Mělo by to být vyřešeno, aby ti lidé na Vánoce neměli problém s televizí," uvedl. Další pět milionů korun zamíří na podporu inovační strategie Česká republika země pro budoucnost.

Výdaje ministerstva průmyslu a obchodu by měly v roce 2020 proti letošnímu roku stoupnout i s evropskými zdroji o 24 procent přibližně na 49,1 miliardy korun, tedy asi o deset miliard Kč. Bude ale záležet na tom, jak se bude dařit čerpání, řekl dnes Havlíček.

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá u všech ministerstev také se snížením počtu pracovních míst o deset procent. Havlíček již dříve potvrdil, že se budou o pět až deset procent redukovat i na ministerstvu a téměř ve všech 30 organizacích, které s ním souvisejí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Petříček s Pompeem debatovali o bezpečnosti, Číně i technologiích

11.08.2020 21:38 Bezpečnostní témata, ale i vztahy mezi Spojenými státy, Evropskou unií a Čínou byly náplní dnešního…

Pompeo v Plzni připomněl 75 let od konce války

11.08.2020 18:43 Ministr zahraničí USA Mike Pompeo si dnes v Plzni připomněl 75. výročí konce druhé světové války a…

Čerpání z programů COVID vzrostlo téměř dvojnásobně

11.08.2020 18:17 Čerpání ze záručních programů COVID podle dat České národní banky (ČNB) k 31. červenci od předchozí…

Pompeo a Petříček přijeli do Plzně, připomínají si osvobození armádou USA

11.08.2020 16:57 Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) přijeli do Plzně.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama