Šmarda nechce být celorepublikový ocas? Hašek už za něj našel známou náhradu

Místopředseda sociální demokracie Michal Šmarda dal včera jasně najevo, že nestojí o to být ministrem kultury. Své nominace se proto vzdal. Ihned se začala objevovat jména osoby, který by jej mohla nahradit.

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Michal Hašek
doporučujeme

„Ve vládě Andreje Babiše být nechci,“ oznámil Šmarda v pondělí v pořadu Události, komentáře na ČT24. „Určitě je lepší být hlavou Nového Města na Moravě než ocasem v celé České republice,“ rýpnul si také sociální demokrat. Předseda ČSSD Jan Hamáček vzal jeho rozhodnutí na vědomí. „Rozhodnutí Michala Šmardy vzdát se kandidatury na ministra kultury respektuji a lidsky chápu, jakkoliv mě to mrzí,“ uvedl.

Jen o pár hodin později se začala objevovat jména možného kandidáta na post ministra kultury. Se svým názorem přispěchal i někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Názor řadového sociálního demokrata. Pokud chce ČSSD pokračovat v koaliční vládě s ANO, chce se srozumitelně, lidověji, důrazněji vyjadřovat a oslovit tak svoje ztracené voliče, měla by uvažovat o nominaci Vítězslava Jandáka na ministra kultury,“ navrhl na facebooku.

Češi to ale vidí jinak. Na sociálních sítích navrhují Hamáčkovi především jedno jméno – Jiří Fajt. Někdejší generální ředitel Národní galerie v Praze je vystudovaný historik umění a s jeho kvalifikací, který byla podle prezidenta Miloše zemana u Šmardy nedostatečná, by nebyl problém.

Na druhou stranu by ale s Fajtem měl prezident jiný problém. V červnu 2014 docent Jiří Fajt úspěšně zakončil řízení ke jmenování profesorem na Karlově univerzitě v Praze. Udělení titulu doporučila hodnotící komise a obě vědecké rady. S Fajtovým jmenováním profesorem souhlasila i vláda České republiky, přesto však v květnu 2015 odmítl Miloš Zeman podepsat jmenovací dekret. Jako důvod svého rozhodnutí uvedl Fajtova jednání o sponzorské smlouvě s Komerční bankou, generálním partnerem Národní galerie v Praze, které považoval za úplatek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babišovu nekompetentnost odskáčeme všichni, Schillerová mate lidi a…

01.10.2020 22:02 Aktualizováno ROZHOVOR – Jeho zloba míří na premiéra. Předseda lidovců a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji…

TI: Strany daly zatím do krajské kampaně na 200 milionů korun

01.10.2020 19:17 Strany, hnutí a jejich koalice vložily podle organizace Transparency International do kampaně ke…

Kauza dolu Turów: ČR a Polsko budou o problému jednat, zároveň poběží…

01.10.2020 17:16 Česko a Polsko mají zájem dál přímo jednat o řešení situace kolem polského dolu Turów, přestože…

Petříček a Rau chtějí podporu Bělorusů jako prioritu EU

01.10.2020 16:57 Podpora občanské společnosti v Bělorusku by měla být jednou z priorit zahraniční politiky Evropské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama