Šmarda nechce být celorepublikový ocas? Hašek už za něj našel známou náhradu

Místopředseda sociální demokracie Michal Šmarda dal včera jasně najevo, že nestojí o to být ministrem kultury. Své nominace se proto vzdal. Ihned se začala objevovat jména osoby, který by jej mohla nahradit.

Přidejte svůj názor 64 komentářů

Sjezd ČSSD (18.2.2018): Michal Hašek
doporučujeme

„Ve vládě Andreje Babiše být nechci,“ oznámil Šmarda v pondělí v pořadu Události, komentáře na ČT24. „Určitě je lepší být hlavou Nového Města na Moravě než ocasem v celé České republice,“ rýpnul si také sociální demokrat. Předseda ČSSD Jan Hamáček vzal jeho rozhodnutí na vědomí. „Rozhodnutí Michala Šmardy vzdát se kandidatury na ministra kultury respektuji a lidsky chápu, jakkoliv mě to mrzí,“ uvedl.

Jen o pár hodin později se začala objevovat jména možného kandidáta na post ministra kultury. Se svým názorem přispěchal i někdejší jihomoravský hejtman Michal Hašek. „Názor řadového sociálního demokrata. Pokud chce ČSSD pokračovat v koaliční vládě s ANO, chce se srozumitelně, lidověji, důrazněji vyjadřovat a oslovit tak svoje ztracené voliče, měla by uvažovat o nominaci Vítězslava Jandáka na ministra kultury,“ navrhl na facebooku.

Češi to ale vidí jinak. Na sociálních sítích navrhují Hamáčkovi především jedno jméno – Jiří Fajt. Někdejší generální ředitel Národní galerie v Praze je vystudovaný historik umění a s jeho kvalifikací, který byla podle prezidenta Miloše zemana u Šmardy nedostatečná, by nebyl problém.

Na druhou stranu by ale s Fajtem měl prezident jiný problém. V červnu 2014 docent Jiří Fajt úspěšně zakončil řízení ke jmenování profesorem na Karlově univerzitě v Praze. Udělení titulu doporučila hodnotící komise a obě vědecké rady. S Fajtovým jmenováním profesorem souhlasila i vláda České republiky, přesto však v květnu 2015 odmítl Miloš Zeman podepsat jmenovací dekret. Jako důvod svého rozhodnutí uvedl Fajtova jednání o sponzorské smlouvě s Komerční bankou, generálním partnerem Národní galerie v Praze, které považoval za úplatek.

Loading...
Vstupte do diskuze (64)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 16:11 Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Výrok o abolici otřásá Českem. O co Zemanovi opravdu jde? Politolog…

20.09.2019 16:04 Aktualizováno Na voliče hnutí ANO by případná prezidentova abolice pro premiéra Andreje Babiše (ANO) neměla…

Čínská ambasáda uspořádá recepci k výročí vztahů s Českem, Zeman účast…

20.09.2019 15:43 Čínské velvyslanectví uspořádá ve středu v paláci Žofín slavnostní recepci k 70. výročí navázání…

Ozval se Babiš. Podepsal by milost sám pro sebe? Zeman ho moc nepotěšil...

20.09.2019 14:18 Aktualizováno Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) se nechce vyjadřovat k výroku prezidenta Miloše…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama