Z ústavy si dělají trhací kalendář. Hnutí STAN tepe Zemana a "slabocha" Babiše

Veřejným čtením Ústavy ČR před Pražským hradem dnes připomněli členové hnutí STAN výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 a násilné potlačení demonstrací o rok později. Pozornost věnovali zejména ústavním článkům o jmenování ministrů a kritizovali prezidenta Miloše Zemana a premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přidejte svůj názor 109 komentářů

Vít Rakušan
doporučujeme

Při protiokupačních protestech v srpnu 1969 zemřelo v Československu pět, podle některých historiků sedm, lidí a desítky dalších byly zraněny, když se je bezpečnostní složky snažily rozehnat.

"V roce 1968 to bylo alespoň přehledné. Měli jsme tady náš národ a proti nám okupanty. O rok později to bylo jinak. Najednou jsme tady měli vlastní českou policii, Sbor národní bezpečnosti, a milicionáře, aby ukázali vlastnímu národu, že už se neodpouští vyjádřit vlastní názor," řekl předseda STAN Vít Rakušan.

Místopředseda Senátu Jiří Růžička (zvolen za TOP 09 a STAN) označil 21. srpen 1968 za den zklamání a 21. srpen 1969 za den hanby. V souvislosti s událostmi roku 1969 zkritizoval prezidenta Zemana. "Zítra (ve čtvrtek) to bude 50 let, co představitelé KSČ podepsali pendrekový zákon. Dneska prezident této republiky přijímá předsedu KSČM," uvedl před čtením z ústavy. Dnes odpoledne přijme prezident na zámku v Lánech předsedu komunistů Vojtěcha Filipa.

"Z ústavy naši politici a především prezident dělají v posledních měsících trhací kalendář. Vykládají si ji svévolně. Máme bohužel tak slabé politiky, kteří tomu tlaku ustupují. Myslím tím hlavně premiéra," řekl Rakušan.

Z porušování ústavy obviňuje část politiků prezidenta v souvislosti s již více než tři měsíce trvající kauzou kolem výměny ministra kultury. V polovině května oznámil tehdejší ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), kritizovaný za personální změny ve vedení kulturních institucí, že rezignuje. Prezident ale nejprve odmítal přijmout Staňkovu rezignaci a později zase odmítl jmenovat novým ministrem kultury místopředsedu ČSSD Michala Šmardu.

Organizátoři dnešní akce STAN chtěli kromě okupace v roce 1968, následných demonstrací a nynějších kroků prezidenta poukázat také na události v Rusku, kde byla v roce 2017 zadržena jedna žena kvůli čtení ústavy. Dnešní akce STAN se kromě Rakušana a Růžičky zúčastnila také například pražská radní Hana Kordová Marvanová, která se v 90. letech podílela na formování Ústavy ČR, nebo spisovatel Jiří Padevět.

Loading...
Vstupte do diskuze (109)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

19.10.2019 09:50 Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 09:46 Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Volby v příštím roce by měly stát 807 milionů, víc než letos

19.10.2019 09:26 Na volby v příštím roce by mělo jít ze státního rozpočtu 807 milionů korun. Je to o 116 milionu…

Miloš Zeman? Tohle je ostuda naší země v demokratickém a svobodném světě,…

18.10.2019 22:35 Aktualizováno Poslankyně ODS a někdejší předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se naštvala kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama