Ambasáda v Singapuru vyjde Česko draze, fungovat má od ledna 2020

Čeští diplomaté na novém velvyslanectví v Singapuru by měli začít pracovat od ledna roku 2020. Uvádí to materiál s informacemi o plánovaném zřízení ambasády, kterým se bude v pondělí zabývat vláda. Náklady na vytvoření zastupitelského úřadu a jeho provoz v prvním roce odhaduje ministerstvo zahraničí na 45 milionů korun, v budoucnu by provozní náklady měly činit 32 milionů korun ročně.

Přidejte svůj názor

Singapur, ilustrační foto
doporučujeme

České zájmy v Singapuru dosud zastupovalo velvyslanectví v Indonésii, přímo v ostrovním státu působil český honorární konzul. Premiér Andrej Babiš (ANO) letos v lednu po návštěvě země mluvil o tom, že Česko potřebuje mít v Singapuru plnohodnotné zastoupení, stát označil za obchodní centrum jihovýchodní Asie.

Český vývoz do Singapuru od roku 2015 roste, loni podle údajů ministerstva zahraničí dosáhl 7,5 miliardy korun a celkový obrat obchodu se Singapurem byl 19 miliard korun. V Singapuru působí pět desítek českých firem formou místního zastoupení nebo formou spolupráce s místním obchodním partnerem. Země také je důležitým střediskem pro další vývoz do Číny nebo do zemí jihovýchodní Asie.

Ministerstvo zahraničí považuje zřízení plnohodnotného zastoupení v Singapuru za potřebné vzhledem k tomu, že se oblast jihovýchodní Asie dynamicky rozvíjí. Současně se zřízením velvyslanectví ministerstvo počítá s uzavřením honorárního konzulátu, podle úřadu je to diplomatická zvyklost.

Na velvyslanectví by měli působit čtyři pracovníci vyslaní z Česka a dva místní zaměstnanci. Z Česka na úřad zamíří dva diplomaté, kteří by se zabývali politickou, ekonomickou a konzulární agendou, a dva administrativní pracovníci. Velvyslanectví by mělo sídlit v pronajatých prostorách kancelářské budovy.

Náklady na zřízení ambasády ministerstvo zahraničí odhaduje na 45 milionů korun, v dalších letech provoz vyjde na 32 milionů korun. Je to dáno především vysokými nájmy, podle ministerstva je Singapur jedním ze tří nejdražších měst světa. Nájem za kancelářské prostory pro velvyslanectví ministerstvo odhaduje na 9,25 milionu korun ročně, nájem za byty pro vyslané diplomaty na 7,7 milionu korun ročně.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Foldyna čelil vyloučení z ČSSD. Cesta do pekel, jde o mnohem víc, reagují…

21.09.2019 19:42 Aktualizováno Jaroslav Foldyna včera nebyl vyloučen z ČSSD, vedení strany k tomu nenašlo dostatek hlasů.…

Abolice? Ovčáček vysvětlil, co má prezident Zeman v plánu

21.09.2019 18:51 Aktualizováno Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se rozhodl vysvětlit, proč prezident Miloš Zeman v televizním vysílání…

Zemana vyřeší příroda, doufá europoslanec. Ovčáček vypálil do protiútoku

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman na sebe strhl pozornost slovy o případném udělení abolice premiéru Andreji…

Ostrá dohra Jílkové: Foldyna jen kroutí hlavou. Tohle by prý měli pouštět…

20.09.2019 23:14 Aktualizováno Diskuzní pořad české televize Máte slovo dlouhodobě vyvolává velmi ostré reakce. někteří volají po…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama