Česko pomůže Sýrii. Na uprchlíky a obnovu země půjde 100 milionů

Česko by mělo v příštích dvou letech poskytnout 100 milionů korun na humanitární pomoc Sýrii a na obnovu země. Návrh ministerstva zahraničí projedná v pondělí vláda. Poskytnutí pomoci vychází ze závěrů Rady bezpečnosti OSN, mezinárodní podpora by měla přispět i k návratu syrských uprchlíků do vlasti.

Přidejte svůj názor 32 komentářů

Válka v Sýrii
doporučujeme

Pomoc by měla navázat na projekty, které Česko v Sýrii provádí od roku 2016 do letoška a na které vyčlenilo 195 milionů korun. V nadcházejícím období by se měl snížit podíl humanitární pomoci, a naopak poroste význam stabilizace země a obnovy a rozvoje infrastruktury, na nichž by se v budoucnu mohly podílet i české firmy.

Na humanitární pomoc chce ministerstvo zahraničí vyčlenit 20 milionů korun. Peníze poslouží především k zajištění přístřeší pro vysídlence, potravinovou pomoc a zajištění léků nebo na podporu uprchlíků, kteří se do Sýrie vrátí z okolních zemí. Padesát milionů korun bude určeno na projekty pro stabilizaci země, mezi které spadá obnova školského systému, zdravotnických institucí a místní samosprávy.

Na rekonstrukci Sýrie počítá ministerstvo zahraničí s 20 miliony korun, peníze mají posloužit k obnově kulturních památek a k rozvoji infrastruktury, zejména v oblasti zpracování odpadů, zajištění přístupu k vodě a energetiky.

Deset milionů korun z vyčleněné částky bude určeno na logistické zajištění pomoci. Česko kvůli tomu bude muset vyslat do zahraničí další pracovníky ministerstva zahraničí, posílit bezpečnost české ambasády v Damašku a pokrýt náklady na dopravu pomoci na místo.

Loading...
Vstupte do diskuze (32)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hřib: Babiš mi sdělil, že Praha nedostane nic. S Letňany má jiné plány

17.09.2019 19:23 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) sdělil pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi (Piráti), že Praha kvůli…

Sněmovní výbor v čele s Kalouskem kritizuje rozpočtovou politiku vlády

17.09.2019 19:14 Aktualizováno Rozpočtová politika vlády snižuje podle sněmovního kontrolního výboru odolnost státního rozpočtu…

ČSSD rázně zasahuje: V Ostravě chce zrušit řadu organizací

17.09.2019 18:50 Moravskoslezská ČSSD chce odebrat licenci řadě ostravských organizací. Zdůvodňuje to špatným…

Babiš opět propagoval novou vládní čtvrť. Hřib reagoval, Praha má jasné…

17.09.2019 17:02 Postoj vedení Prahy a její požadavky související s možnou výstavbou vládní čtvrti v Letňanech se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama