Volba předsedy VV: Hrozba manipulace a zneužití

Praha - Internetová volba jednoho z nejmocnějších politiků v zemi - předsedy Věcí veřejných - má spoustu nedostatků.a slabin. Otevírá se dokonce prostor pro manipulaci a zneužití. Informuje o tom pondělní Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme

Předsedu volí prostřednictvím internetu 5 431 ověřených příznivců strany v příštích dnech. V čem přesně je problém? Existují například svědectví z komunálních voleb o kandidátech, kteří verbovali známé bez vztahu ke straně - není žádná záruka, že se to nemůže opakovat. Někteří z těch, kdo kandidují na předsedu, už mají přístup k seznamu volitelů. Jiní však tento přístup nemají. Nebo počítač, který má být použit, měl v minulosti poruchy. A místo volební komise, typické pro volbu předsedů jiných stran, bdí nad volbou IT manažer firmy Netservis a notář.
 
Výhradu k volbě má současná členka vedení Markéta Reedová. "Nejsem úplně nadšenou podporovatelkou internetového hlasování. Ten standardní způsob volby je čitelnější. V budoucnu bych raději pořádala primárky, aby bylo jasné, kdo koho podporuje," míní členka rady VV Reedová.
 
Volbu zpochybňuje též bývalý středočeský manažer strany Jan Huml - syn rebelujícího poslance Stanislava. Volební systém podle něj v minulosti vykazoval i technické chyby. "zaznamenali jsme víc případů, kdy někdo zaškrtl NE, ale počítač mu ukázal, že volil ANO, a obráceně. Řešili jsme to a byli jsme ujištěni, že se to nebude opakovat, jenomže od té doby se neodehrálo žádné velké hlasování, aby se to zkusilo," říká Huml. Podle něj není úplně nestranný ani člověk z Netservisu, když správu systému dostal jako zakázku a má vazby na současné vedení.

Loading...
Témata: Věci veřejné
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman pomník vlasovcům nechce: Praze pomohli, ale...

07.12.2019 10:24 Vlasovci sice pomohli v roce 1945 osvobodit Prahu, předtím se ale předtím spoluprací s nacisty…

Klaus si podal Českou televizi. Takhle prý přepisuje historii

06.12.2019 23:06 Aktualizováno Exprezident Václav Klaus se zaměřil na pořad Focus,který vysílá Česká televize. Tvrdí, že jeho…

Vláda kašle na klimatickou krizi? Jednání studentů s Babišem bylo vyhrocené

06.12.2019 17:41 Za neproduktivní označili zástupci celosvětového studentského ekologického hnutí Fridays for Future…

Prezident Zeman si přes Vánoce bere dovolenou, na leden plánuje ples

06.12.2019 16:04 Prezident Miloš Zeman si přes Vánoce vybere dovolenou, stráví ji na zámku v Lánech. Dovolenou bude…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama