28. říjen budí vášně: Kalousek si rýpl do Zemana, monarchisté chtějí návrat krále

Zhruba stovka lidí dnes oslavila 101. výročí založení Československa pochodem z Malostranského na Hradčanské náměstí v Praze. Akci pořádala TOP 09. Za slunečného počasí prošli Nerudovou ulicí na Hradčanské náměstí, kde položili květiny k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Na Václavském náměstí se po poledni sešli čeští monarchisté, kteří usilují o návrat monarchie.

Replika korunovačních klenotů
doporučujeme

"Letos sice není kulaté výročí, ale tenhle významný den je třeba si připomínat neustále. Zakladatelé státu mnohokrát riskovali své životy. Ale nakonec se jim podařilo to, co si na začátku první světové války dokázal jen málokdo představit. Díky hrdosti, pracovitosti a neústupnosti," uvedl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Zároveň se vyjádřil k večernímu udělení státních vyznamenání, kam podle něj prezident nezval politiky podle ústavních funkcí, ale podle toho, jestli s ním souhlasí. To označil za ostudné a nepřijatelné. "Připomínám, že od osmi večer se na Hradě slaví Den znárodnění," doplnil předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Prezident Miloš Zeman večer ve Vladislavském sále předá státní vyznamenání. Oceněn by měl být například válečný veterán Emil Boček, hokejista Jaromír Jágr, bývalý prezident Václav Klaus, vojenský kynolog Tomáš Procházka, který loni padl v Afghánistánu, nebo srbský režisér Emir Kusturica. Zeman opět na slavnostní večer nepozval řadu svých názorových odpůrců. Pozvánku nedostala řada opozičních politiků včetně místopředsedů Sněmovny nebo předsedů stran. Pozván nebyl ani nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Na Václavském náměstí si vznik republiky připomněli čeští monarchisté. S sebou si přinesli podobizny Karla IV. nebo císaře Franze Josefa a zároveň transparenty s hesly jako například Ano demokracii, ano monarchii, ne republice.

"Potřebujeme v čele státu někoho, kdo bude na tuto funkci připravován od mala a bude představovat symbol národa. Monarchie umí něco, co republika neumí, sjednocovat lidi v radosti," řekl předseda monarchistů Radim Špaček.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ve Sněmovně je zájem o opatření bez nouzového stavu

30.11.2020 20:19 Návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví, který zavádí státní hygienickou službu, je podle…

Babiš: Střet zájmů nemám, Agrofert neovládám a neřídím

30.11.2020 19:29 Premiér Andrej Babiš (ANO) k závěrům auditu Evropské komise (EK) znovu uvedl, že střet zájmů nemá a…

Návrh SPD na dvojnásobné slevy na děti vláda odmítla

30.11.2020 18:40 Návrh poslanců hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), kteří chtějí mimo jiné zdvojnásobit daňové…

Předseda Senátu Vystrčil není nakažený koronavirem

30.11.2020 18:07 Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), který byl od minulého úterý v předběžné karanténě kvůli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama