ODHALENÍ: John lhal o důvodech mimořádných odměn

Praha - Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John podle informací Práva nemluvil pravdu, když nedávno na policii podával vysvětlení v kauze vyplacení mimořádných odměn 2,4 miliónu korun svým někdejším deseti nejbližším spolupracovníkům na vnitru. Informuje o tom páteční Právo.

Přidejte svůj názor

Radek John
doporučujeme

Chtěl se tím zjevně vyhnout případnému obvinění ze zneužití pravomoci úřední osoby. Právě na to míří trestní oznámení, které nyní prověřuje pražská kriminálka.

John se do této nezáviděníhodné situace dostal svou vlastní prostořekostí, když letos v únoru v odpovědi na dotaz redaktora Práva vysvětlil důvod mimořádné půlmiliónové odměny generálnímu řediteli Hasičského záchranného sboru ČR Miroslavu Štěpánovi takto: „Poslyšte, já vám vysvětlím, jak to je u Štěpána, když už to víte. Štěpán za mého předchůdce Peciny dostal vysoké odměny do výsluh. Pak prostě přišel a říkal: Já když odejdu teď, tak dostanu takovou výsluhu, že jsem prostě doživotně v pohodičce, a když tu zůstanu, tak budu mít pak celý život nižší výsluhy. Protože jsem nechtěl, aby v tom roce odešel, poněvadž by byla destabilizace, tak jsem mu řekl: Dobře, dorovnám vám to, abyste kvůli výsluhám neodešel. Proto on má tuto odměnu.“

Háček je v tom, že s takovým odůvodněním nesměl Štěpánovi podle nařízení vlády mimořádnou odměnu udělit. Důvodem může být pouze splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu. A tím dorovnání případných nižších výsluh určitě není.

John však na policii vypověděl, že Právu nic takového neřekl. To však není pravda, což jednoznačně dokazuje nahrávka jeho citované odpovědi. John policistům tvrdil, že pravým důvodem půlmiliónové odměny pro dlouholetého šéfa hasičů Štěpána bylo zvládnutí složité situace při povodních. Kdy tedy John nemluvil pravdu? Když zjevně bez rozmyslu v odpovědi novináři nepřijatelně odůvodnil mimořádnou odměnu pro Štěpána, nebo když po seznámení se s trestním oznámením udal zcela jiné důvody, které už jsou v souladu s nařízením vlády?

John se do stejné prekérní situace uvedl i dalším výrokem pro Právo, v němž odůvodňoval udělení mimořádných odměn dalším vedoucím pracovníkům ministerstva vnitra. Řekl tehdy: „To znamená, že tito lidé dostali tyto odměny, aby věděli, že teď bude hůř. Loni ty peníze byly a je to o tom, že letos budou pracovat stejně intenzivně, protože dostali jaksi předplaceno.“

I toto odůvodnění je v rozporu s nařízením vlády. Intenzívní práce v budoucnosti asi těžko odpovídá požadavku „splnění mimořádného nebo zvlášť významného pracovního úkolu“. Ironií je skutečnost, že část Johnem „do budoucna“odměněných funkcionářů už na vnitru nepracuje, nebo jsou v jiných funkcích.

Loading...
Témata: John, Radek
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čekají ústavu zásadní změny? Valachová jednala se Zemanem

15.10.2019 18:50 Prezident Miloš Zeman podporuje rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, rozšíření délky…

Získá Tibet opět svobodu? Když to zvládli Češi, dokážeme to i my, řekl…

15.10.2019 17:32 Tibetský národ má podobně jako Češi a Slováci před 30 lety naději na pokojné znovuzískání svobody,…

Walesa pronesl v Praze zlověstný projev: Tradiční systém stran už nefunguje

15.10.2019 17:22 Stranický systém rozdělený na levici a pravici už nefunguje. Politici nedokážou rychle přinášet…

Eutanazie už nebude v ČR vraždou? Poslanci znovu předloží kontroverzní…

15.10.2019 17:04 Návrh zákona o eutanazii chtějí autoři předložit Sněmovně na přelomu února a března příštího roku.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama