Dlužníci v budoucnosti možná přijdou o příspěvek na živobytí

Praha - Neplatiči pokut nebo místních poplatků v budoucnosti možná přijdou o příspěvek na živobytí. Novelu zákona o hmotné nouzi, která umožňuje dlužníkům příspěvek na živobytí odebrat, Poslanecká sněmovna v úterý poslala do druhého čtení.

Přidejte svůj názor

Ivana Řápková (ODS)
doporučujeme

"V návrhu jsou uvedeny dvě změny, které se týkají pouze příspěvku na živobytí ze systému dávek v hmotné nouzi. Novela umožňuje uzavřít s dlužníkem dohodu o srážkách, což nebylo možné. V případě, že to dlužník dobrovolně neučiní, pak nastává druhá věc - výkon rozhodnutí a odebrání příspěvku na živobytí. S tím, že dlužníkovi zůstane existenční minimum," vysvětlila novelu předkladatelka, poslankyně za ODS Ivana Řápková.

Zdůraznila, že cílem novely je, aby sociální dávky sloužily potřebným, nikoliv těm, kteří je zneužívají. "Ti, kteří se nedopouštějí přestupků a snaží se svou situaci řešit, těch se tato novela nedotkne," podotkla Řápková.

Novela zavádí změny, které se týkají výhradně příspěvku na živobytí. "Předkládaný návrh se netýká dávky související s bydlením nebo okamžité pomoci. Návrhem není dotčen ani příspěvek na péči," vysvětlila poslankyně.

Návrh předložila sněmovně společně s poslankyní Lenkou Kohoutovou (ODS). Cílem novely je zamezit zneužívání sociálních dávek. Předloha má obcím umožnit použít příspěvek na živobytí k úhradě dlužných částek. Dlužníci zároveň dostanou možnost domluvit si při splácení svých dluhů individuální postup, včetně případného splátkového kalendáře.

Předkladatelé si od novely slibují zlepšení vymahatelnosti pokut nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů a zvýšení motivace těchto lidí řešit svou životní situaci.

"Úprava se týká notorických neplatičů. Smyslem návrhu je vést lidi k odpovědnosti. Podle platné právní úpravy jsou ti, kteří pobírají příspěvky v hmotné nouzi, nepostižitelní," myslí si Řápková.

Kohoutová zase podotkla, že v současné době se společnost měří dvojím metrem. "Není možné, abychom jedním metrem měřili stejné dluhy, ale výsledek byl pokaždé jiný. Aby jeden musel dluh uhradit a někdo jiný ne," prohlásila.

Proti návrhu se postavila poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). "Faktické dopady návrhu přispějí k prohloubení problému," prohlásila.

Podobný názor zastali i poslanci ČSSD. "To, co poslankyně předkládají, je o tom, naprosto cíleně sebrat lidem v hmotné nouzi i to minimum, co od státu získávají. Pokud by byla novela přijata, zvýšil by se vliv exekutorů a hrozilo by zvýšení kriminality v sociálně vyloučených oblastech," řekl již dříve poslanec Roman Sklenák (ČSSD), který navrhl sněmovně předlohu zamítnout již v květnu. Ta ho však nevyslyšela.

Návrhu, ke kterému se sněmovna vrátila po přerušeném projednávání ze 16. května, se nyní bude věnovat ústavně-právní výbor a také výbor pro sociální politiku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

20.10.2019 02:34 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

19.10.2019 20:36 Aktualizováno Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 17:13 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama