Zaměstnavatelé požadující výpis z rejstříku trestů mohou porušovat zákoník práce

Praha - Zaměstnavatelé, kteří v neopodstatněných případech požadují doložení výpisu rejstříku trestů při výběrovém řízení na zaměstnání, mohou porušovat zákon o ochraně osobních údajů. Úřad pro ochranu osobních údajů může takové jednání sankciovat, sdělil Mediafaxu ombudsman Pavel Varvařovský.

Přidejte svůj názor

Pavel Varvařovský (Ombudsman)
doporučujeme

Pro některá zaměstnání je podmínka bezúhonnosti stanovena právním předpisem. Podle zákoníku práce může zaměstnavatel požadovat výpis z rejstříku trestů tehdy, je-li potřebné vzhledem k povaze práce. "Je samozřejmé, že na místo učitele v mateřské škole nemůže být přijatý člověk, který byl odsouzený za pohlavní zneužívání či týrání svěřené osoby. Stejně tak nemůže uchazeče odsouzeného za krádež zaměstnat banka," vysvětlil Varvařovský.

Podle něj vyžadování výpisu z rejstříku trestů v neopodstatněných případech může být porušením zákoníku práce, popřípadě i zákona o zaměstnanosti. "Zejména v případech, pokud je výpis vyžadovaný jako informace, která s uzavřením pracovního poměru bezprostředně nesouvisí," uvedl Varvařovský s tím, že v případě záznamu v rejstříku trestů je třeba poměřit povahu trestné činnosti s charakterem práce, kterou by měl uchazeč vykonávat. "Pro naprostou většinu nekvalifikovaných manuálních prací je požadavek bezúhonnosti neadekvátní," zdůraznil veřejný ochránce práv.

Kancelář ombudsmana vidí získání zaměstnání u trestaného člověka jako hlavní aspekt resocializace. "Opětovné zapojení do pracovně-ekonomického procesu je žádoucí a přínosné nejen pro trestaného, ale i pro celou společnost," uvedl Varvařovský.

Pokud zaměstnavatel z výpisu rejstříku trestů zjistí, že se uchazeč dopustil trestného činu, jehož povaha nesouvisí s charakterem pracovní činnosti, nemůže uchazeče odmítnout jen na základě záznamu v rejstříku trestů. "Když zaměstnavatel dostatečně neodůvodní potřebu získat citlivý údaj o trestní minulosti uchazeče či zaměstnance, porušil zákon o ochraně osobních údajů a může za to dostat od Úřadu pro ochranu osobních údajů sankci," varoval Varvařovský.

Loading...
Témata: ombudsman
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci chtějí radikální změnu volebního zákona, má se srovnat váha všech…

13.11.2019 11:04 Lidovci dnes v Poslanecké sněmovně předloží změnu volebního zákona, která by měla srovnat váhu…

Krnáčová návrat do velké politiky vzdala, v čele ANO v Praze opět Říčař

12.11.2019 22:09 Pražskou organizaci ANO nadále povede Jan Říčař. Rozhodl o tom dnes krajský sněm hnutí. Pro Říčaře…

Zaorálek míří do Francie jednat s významnými kulturními institucemi

12.11.2019 19:29 Posílení kulturní spolupráce Česka s Francií je jedním z hlavním cílů dvoudenní návštěvy ministra…

"Ihned přijměte dětské uprchlíky." Hamáček dostal ostrý dopis od Pražských…

12.11.2019 17:37 Aktualizováno Členky spolku Pražské matky vyzvaly dnes ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), aby okamžitě podnikl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama