Zaměstnavatelé požadující výpis z rejstříku trestů mohou porušovat zákoník práce

Praha - Zaměstnavatelé, kteří v neopodstatněných případech požadují doložení výpisu rejstříku trestů při výběrovém řízení na zaměstnání, mohou porušovat zákon o ochraně osobních údajů. Úřad pro ochranu osobních údajů může takové jednání sankciovat, sdělil Mediafaxu ombudsman Pavel Varvařovský.

Pavel Varvařovský (Ombudsman)
doporučujeme

Pro některá zaměstnání je podmínka bezúhonnosti stanovena právním předpisem. Podle zákoníku práce může zaměstnavatel požadovat výpis z rejstříku trestů tehdy, je-li potřebné vzhledem k povaze práce. "Je samozřejmé, že na místo učitele v mateřské škole nemůže být přijatý člověk, který byl odsouzený za pohlavní zneužívání či týrání svěřené osoby. Stejně tak nemůže uchazeče odsouzeného za krádež zaměstnat banka," vysvětlil Varvařovský.

Podle něj vyžadování výpisu z rejstříku trestů v neopodstatněných případech může být porušením zákoníku práce, popřípadě i zákona o zaměstnanosti. "Zejména v případech, pokud je výpis vyžadovaný jako informace, která s uzavřením pracovního poměru bezprostředně nesouvisí," uvedl Varvařovský s tím, že v případě záznamu v rejstříku trestů je třeba poměřit povahu trestné činnosti s charakterem práce, kterou by měl uchazeč vykonávat. "Pro naprostou většinu nekvalifikovaných manuálních prací je požadavek bezúhonnosti neadekvátní," zdůraznil veřejný ochránce práv.

Kancelář ombudsmana vidí získání zaměstnání u trestaného člověka jako hlavní aspekt resocializace. "Opětovné zapojení do pracovně-ekonomického procesu je žádoucí a přínosné nejen pro trestaného, ale i pro celou společnost," uvedl Varvařovský.

Pokud zaměstnavatel z výpisu rejstříku trestů zjistí, že se uchazeč dopustil trestného činu, jehož povaha nesouvisí s charakterem pracovní činnosti, nemůže uchazeče odmítnout jen na základě záznamu v rejstříku trestů. "Když zaměstnavatel dostatečně neodůvodní potřebu získat citlivý údaj o trestní minulosti uchazeče či zaměstnance, porušil zákon o ochraně osobních údajů a může za to dostat od Úřadu pro ochranu osobních údajů sankci," varoval Varvařovský.

Témata: ombudsman
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Část členů Trikolóry podle médií vyzývá předsedu Klause k odstoupení

19.01.2021 08:36 Část členů Trikolóry vyzývá předsedu strany a poslance Václava Klause mladšího k odstoupení kvůli…

Vláda otevře papírnictví či dětské oděvy, žádá o delší nouzový stav

18.01.2021 22:04 Aktualizováno Papírnictví a prodejny dětského oblečení a obuvi budou moci od úterý znovu otevřít, schválila to…

KOMENTÁŘ: Dzurilla je zralý na výpověď, Babiš mu navrhuje metál. Je to k…

18.01.2021 22:02 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Pozbyl naprosté sebereflexe a ztratil i poslední zbytky své autority. Premiér Andrej…

Vláda schválila návrh na příspěvek pro podnikatele v úpadku

18.01.2021 17:25 Podnikatelé v úpadku budou moci čerpat příspěvek, tzv. kompenzační bonus, 500 korun denně, a to…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama