Zeman s Fischerem: Přímá volba prezidenta v roce 2013 nebude

Praha - Vládní koalice se na podobě přímé volby prezidenta pravděpodobně nedohodne, další hlava státu se bude volit ještě nepřímo. Myslí si to dva expremiéři, Jan Fischer a Miloš Zeman, kteří byli hosty nedělního pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Přidejte svůj názor

Jan Fischer, expremiér ČR

"Nevidím moc vůli politiků, říci přímé volbě ano," řekl jasně Fischer. Podle obou expremiérů je pravděpodobné, že i příští volba prezidenta bude ještě probíhat nepřímo. "Vidím to tak, že bude probíhat dlouhá debata o pravomocích. Potom už se řekne, že se přímá volba nestíhá a zůstaneme u současného modelu," myslí si Fischer.

Stejný názor zastává i Zeman. "Pro strany by bylo trapné přímou volbu explicitně zamítnout, věřím tomu, že způsob, který tu popsal Jan Fischer, pro ně bude ideálním řešením," doplnil.

Oba politici se přitom již dříve nechali slyšet, že v přímé volbě by se o přízeň voličů ucházeli. Svou účast v nepřímé volbě by zvažovali, nakloněni tomu však nejsou. "Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš," řekl Zeman s odkazem na svou účast v prezidentských volbách v roce 2003.

Bývalí premiéři se shodli také v tom, že změna volby prezidenta není jedinou změnou volebního systému, která se zemi nabízí. Miloš Zeman v neděli zopakoval, že by bylo namístě zavést možnost takzvaného panašování, tedy vybírat kandidáty napříč kandidátkami. Tuto možnost mají voliči v současné době pouze na komunální úrovni, Zeman by si však přál rozšířit tento způsob i na volby parlamentní. Zmínil také možnost zavedení povinné volební účasti, kterou znají v Belgii, Lucembursku nebo Austrálii.

"Tady budu s Milošem Zemanem nesouhlasit, nemyslím si, že tento "střih" známý ze zemí, které tu zmínil, by se pro Českou republiku hodil," řekl Fischer. To potvrdil také Tomáš Kvasnička z iniciativy Inventura demokracie, podle něhož si Česko nese trauma z komunistických let - a povinnou účast by lidé odmítali.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama