Zeman s Fischerem: Přímá volba prezidenta v roce 2013 nebude

Praha - Vládní koalice se na podobě přímé volby prezidenta pravděpodobně nedohodne, další hlava státu se bude volit ještě nepřímo. Myslí si to dva expremiéři, Jan Fischer a Miloš Zeman, kteří byli hosty nedělního pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Přidejte svůj názor

Jan Fischer, expremiér ČR
doporučujeme

"Nevidím moc vůli politiků, říci přímé volbě ano," řekl jasně Fischer. Podle obou expremiérů je pravděpodobné, že i příští volba prezidenta bude ještě probíhat nepřímo. "Vidím to tak, že bude probíhat dlouhá debata o pravomocích. Potom už se řekne, že se přímá volba nestíhá a zůstaneme u současného modelu," myslí si Fischer.

Stejný názor zastává i Zeman. "Pro strany by bylo trapné přímou volbu explicitně zamítnout, věřím tomu, že způsob, který tu popsal Jan Fischer, pro ně bude ideálním řešením," doplnil.

Oba politici se přitom již dříve nechali slyšet, že v přímé volbě by se o přízeň voličů ucházeli. Svou účast v nepřímé volbě by zvažovali, nakloněni tomu však nejsou. "Říká se, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš," řekl Zeman s odkazem na svou účast v prezidentských volbách v roce 2003.

Bývalí premiéři se shodli také v tom, že změna volby prezidenta není jedinou změnou volebního systému, která se zemi nabízí. Miloš Zeman v neděli zopakoval, že by bylo namístě zavést možnost takzvaného panašování, tedy vybírat kandidáty napříč kandidátkami. Tuto možnost mají voliči v současné době pouze na komunální úrovni, Zeman by si však přál rozšířit tento způsob i na volby parlamentní. Zmínil také možnost zavedení povinné volební účasti, kterou znají v Belgii, Lucembursku nebo Austrálii.

"Tady budu s Milošem Zemanem nesouhlasit, nemyslím si, že tento "střih" známý ze zemí, které tu zmínil, by se pro Českou republiku hodil," řekl Fischer. To potvrdil také Tomáš Kvasnička z iniciativy Inventura demokracie, podle něhož si Česko nese trauma z komunistických let - a povinnou účast by lidé odmítali.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

I Slováci se mají líp než Češi? Hamáček se dopálil a prozradil, proč se…

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Jan Hamáček (ČSSD), první místopředseda vlády a ministr vnitra, se zaměřil na otázku, zda má mít…

Milion chvilek se vrací. Budou další akce a demonstrace, padlo první datum

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Mikuláš Minář, který vede kampaň Milion chvilek pro demokracii ohlásil na 28. září 2019 další…

ČSSD už není možné pomoci? Hašek promluvil o konci jeho strany

18.09.2019 23:05 Aktualizováno Moravskoslezská sociální demokracie chce zrušit řadu ostravských organizací. Důvodem je špatný…

Česko vystoupí z Mezinárodní investiční banky? Relikt RVHP prý slouží…

18.09.2019 17:48 Senátní zahraniční výbor doporučil vystoupení ČR z Mezinárodní investiční banky (MIB), kterou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama