400 milionů Vondrovi pro ProMoPro přiklepl Kalousek!

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) kritizoval Alexandra Vondru (ODS) kvůli kauze ProMoPro, ale jak odhalili Reportéři ČT, sám Kalousek tehdy Vondrovi přiklepl dalších 400 milionů korun.

Miroslav Kalousek (TOP 09), ministr financí
doporučujeme

Nynější ministr obrany Vondra byl během českého předsednictví Evropské unii vicepremiérem pro evropské záležitosti. Proto největší odpovědnost za předražené ozvučení konferencí a summitů, které zajišťovala právě firma ProMoPro, padá právě na jeho hlavu.

Proti Vondrovi ostře vystoupil i ministr financí Kalousek, který kauzu ProMoPro označil za "nestandardní zlodějinu". Případ vyšetřoval i jeho Finančně-analytický útvar, který odhalil, že část peněz leží na účtech v Rakousku. Jenže jak zjistili reportéři v pondělním pořadu České televize Reportéři ČT, 400 milionů, které údajně měly scházet, Vondrovi tenkrát přiklepl právě Kalousek.

Odhalil to audit, který také zjistil, že se všechno stalo kvůli mizerné smlouvě, jíž ledabyle sepsali pracovníci Úřadu vlády. Ale k odpovědnosti se nikdo nehlásí.

"Odpovědnost za nakládání s těmi prostředky nemá vláda, která je uvolňuje, ale správce kapitoly, který k tomu má kompetence," řekl v pořadu ministr Kalousek, který spěšně nastoupil do auta a před reportéry ujel.

Alexandr Vondra to nekomentoval vůbec, zato premiér Petr Nečas (ODS) reportérům zaslal email. "Návrh navýšit rozpočet Úřadu vlády pro přípravu a zajištění výkonu předsednictví byl předložen tehdejším ministrem financí Miroslavem Kalouskem a vicepremiérem pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou. Pro členy vlády, kteří se na přímé organizaci českého předsednictví nepodíleli, bylo rozhodující jejich stanovisko," vysvětlil předseda vlády.

Smlouvu, kterou úředníci k navýšení prostředků sepsali, kritizoval pro pořad i ekonom Pavel Kohout. Navíc se stále neví, za co firma ProMoPro zkasírovala většinu z několika set milionů, které od státu dostala. Okolo 130 milionů poslala další dodavatelské firmě, ta peníze poslala dalším dvěma společnostem. Ale ani Reportérům ČT se i přes urgence nepodařilo odhalit, co tyto dodavatelstké firmy dodávaly.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna schválila zvýšení půlbilionového schodku rozpočtu

08.07.2020 19:09 Sněmovna dnes hlasy poslanců ANO, ČSSD a KSČM schválila zvýšení letošního schodku státního rozpočtu…

Česko má podle Babiše zájem o normální vztahy s Ruskem

08.07.2020 16:52 eská republika má zájem o normální vztahy s Ruskem, velmi zodpovědně proto přistupuje ke vzájemným…

Opozice tepe vládu kvůli rozpočtu. Kalousek mluvil o podvodu, Fiala o…

08.07.2020 16:45 Opozice ve Sněmovně při dnešním schvalování prohloubení schodku letošního rozpočtu na půl bilionu…

Babiš: Varoval bych před katastrofickými scénáři

08.07.2020 15:51 Souhrnná data z ekonomiky naznačují, že je třeba počítat s jejím poklesem. Řekl to dnes ve Sněmovně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy