Vláda projedná nový pandemický plán

Praha - Kabinet Petra Nečase (ODS) probere na svém středečním jednání novou verzi českého pandemického plánu. Ten koordinuje a určuje postupy nemocnic, krajských hygienických stanic, ministerstva zdravotnictví a dalších institucí v případě pandemie chřipky.

371
doporučujeme

Obnovená verze pandemického plánu zpracovává zkušenosti Česka s loňskou pandemiií nového typu chřipkového viru - takzvané mexické nebo prasečí chřipky. "I přes dobrou připravenost států, včetně České republiky, se ukázalo, že některé kritické oblasti pandemické připravenosti je třeba posílit," píše se v předmluvě plánu.

Podle ministerstva zdravotnictví se jedná například o oblast komunikace s veřejností, odborníky a médii. Tady je potřeba podávat jasné, precizní informace o opatřeních a formulovat stanovená doporučení. Důležité je i efektivní a smysluplné plánování použití antivirotik a pandemické vakcíny.

Pandemický plán pro chřipku počítá s tím, že během devíti až 15 týdnů od začátku pandemie onemocní až 30 procent populace, tedy více než tři miliony osob. Míra zasažení a závažnost nemoci se mohou v jednotlivých věkových skupinách pravděpodobně lišit. Předpokládá se závažnější průběh nemoci a vyšší míra úmrtnosti než v případě běžné "sezónní" chřipky, protože celá populace nebude imunní vůči novému chřipkovému viru.

Smrtí pandemická chřipka podle plánu skončí pro 12 tisíc lidí, tedy 0,37 procent populace. Většina národních plánů zakládá své předpoklady na odhadu, který zohledňuje zkušenosti z pandemie 1957až 1958.

Pomoc lékaře vyhledá podle plánu lékaře 50 procent nemocných osob, přibližně 30 tisíc lidí pak skončí v nemocnicích kvůli akutním dýchacím a souvisejícím potížím. Z těchto 30 tisíc pacientů pak 15 procent bude potřebovat intenzivní péči a z tohoto počtu (4500) pak polovina i mechanické ventilátory.

Do práce nebude moci kvůli chřipce podle plánu 30 procent lidí, a to po dobu pěti až osmi pracovních dní. Šíření chřipky se urychlí ve školách a jiných uzavřených komunitách, takže bude možná nutné uzavřít školy. Nepřítomnost v zaměstnaní pak ještě zvýší lidé, kteří se budou starat o své blízké.

Plán hovoří také o tom, že do deseti dnů by řádově onemocnělo 40 procent pracovníků ve skupině nejohroženějších (lékaři v první linii, městská doprava), 27 procent ve skupině ohrožených a důležitých pro chod ekonomiky a bezpečnosti státu, 12 procent pracovníků ve skupině méně ohrožené (ostatní produkční odvětví národního hospodářství – i strategicky důležitá, ale s menší koncentrací osob jako např. energetika) a čtyři procenta pracovníků ve skupině nejméně ohrožených (ostatní veřejné služby, finanční zprostředkování, zemědělství, lesnictví).

Z makroekonomického pohledu plán odhaduje, že by pandemie, o jejímž odeznění lze uvažovat asi po 90 dnech, znamenala pokles výkonnosti ekonomiky o 1,5 – 2,0 procenta. Při nedostatečném plánování a připravenosti efektivní odpovědi na pandemii by pokles ročního HDP v důsledku nemocnosti představoval minimálně 2,5-3,0 procenta.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté terčem posměchu. Lidé dívku z fotobanky parafrázují

09.08.2020 18:12 Aktualizováno KSČM, která si pomocí plakátu mladé dívky s heslem "Být komunistou je in" chtěla získat voliče, se…

Korespondenční volba navzdory karanténě padla. V cizině by jí ale mohli…

09.08.2020 18:05 Korespondenčního hlasování se asi jen tak nedočkáme. Politické strany zastoupené v parlamentu se se…

KOMENTÁŘ: Pompeo přijede vzkřísit skomírající demokracii. Bagatelizováním…

09.08.2020 16:30 KOMENTÁŘ – Dokonale poznal, jaké zákeřné zlo představuje, když sloužil jako velitel tankového…

Transparency chce přezkum Babišova střetu zájmů, obrátila se na…

09.08.2020 14:16 Transparency International (TI) podala podnět k ministerstvu spravedlnosti, aby přezkoumalo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama