Česká biskupská konference se postavila za prezidenta Klause

Praha - Česká biskupská konference (ČBK) se v sobotním prohlášení postavila za prezidenta Václava Klause a jeho projev v rámci svatováclavských oslav. ČBK se současně distancovala od kritických slov známého kněze Tomáše Halíka, který prezidentův projev ostře zkritizoval.

Přidejte svůj názor

Prezident republiky Václav Klaus

"Vztah církve a státu je po Druhém vatikánském koncilu vnímán jako kooperativní vztah. Oslavy svátku svatého Václava jsou nepochybně svátkem církevním, ale i státním. Svatý Václav je nejen církevním patronem českého národa, ale také nepopiratelným symbolem české státnosti. Pozdrav prezidenta České republiky, pana Václava Klause, tedy zcela jasně zapadá do kontextu těchto oslav," uvedla mluvčí ČBK Monika Vývodová.

ČBK se tak po svém předsedovi, pražském arcibiskupovi Dominiku Dukovi, také distancoval od kritických slov známého kněze Tomáše Halíka. Ten prezidentův projev ostře zkritizoval a varoval před tím, aby se církev nechala od Hradu ochočit.

"Před několika lety se Klaus rozčiloval nad tím, že ve veřejnoprávní televizi je dán takový prostor bohoslužbě církve, která je něčím na způsob zahrádkářského spolku – tenkrát tam totiž nekázal; pokud by si ovšem církev a její představitele ochočil, mluvil by o ní medovým jazykem," řekl Halík ve čtvrtek Právu. Biskupové by se podle něj měli bránit oživování rakousko-uherské "jednoty trůnu a oltáře", která se v minulosti církvi vymstila.

"Naše církev se opravdu musí rozhodnout, zda bude v duchu austrokatolicismu okuřovat panovníka, který se jí snaží populisticky vlichotit, anebo zda v duchu prorocké tradice bude umět říci lidem typu Václava Klause své statečné NE, byť by tím riskovala ztrátu různých výhod a politických podpor," podotkl Halík.

Ten narážel na projev, který prezident přednesl na letošní svatováclavské pouti ve Staré Boleslavi. Klaus v něm kritizoval ideu sociálního státu. "Faleš sociálního státu nezaslouženého blahobytu ničí vše tvůrčí a individuální a otupuje talenty, aktivitu a pracovitost, neboť ta se přestává vyplácet. Při setkáních s představiteli církve se často shodujeme v tom, že je tento trend mimořádně nebezpečný a že je nezbytné se mu aktivně postavit," pronesl Klaus na pouti ve Staré Boleslavi.

Halík patří dlouhodobě ke Klausovým kritikům, naposledy se do prezidenta opřel v srpnu kvůli Ladislavu Bátorovi. Klause se naopak zastal pražský arcibiskup Dominik Duka. "Václav Klaus jako hlava státu vyjádřil ve svém projevu to, co považoval za důležité. Souhlasím s ním v tom, že církev jako relevantní součást naší společnosti se má účastnit veřejné diskuse, neboť občanská zúčastněnost patří ke ctnostem křesťana," uvedl pro Právo.

Halíka za jeho výroky odsoudili i zástupce šéfky kanceláře ministra školství Ladislav Bátora, bývalý šéf Národní galerie Milan Knížák i hradní vicekancléř Petr Hájek.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama