TOP 09: Kdo chce zakázku, musí o sobě říct vše

Praha - Firmy, které v budoucnu získají veřejné zakázky, musí mít jasné vlastníky, prohlásili na středeční tiskové konferenci poslanci TOP 09. Ti proto podpořili návrh, který vítězi zadávacího řízení ukládá povinně odhalit vlastnickou strukturu, jinak o zakázku přijde.

Přidejte svůj názor

371

S návrhem přišel Nadační fond proti korupci a občanské sdružení Veřejnost proti korupci.

"Návrh by vytvořil v českém prostředí konečně takovou praxi, ke které jsme se všichni zavázali jak v koaliční smlouvě, tak v programovém prohlášení vlády. Nedokážu si proto představit, že by jakýkoli člen koalice hlasoval proti," řekl na tiskové konferenci předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Změna bude požadovat rozkrytí vlastnické struktury nejen po dodavateli, svého vlastníka musí zveřejnit i subdodavatelé. Firmy přitom podle návrhu budou muset svou strukturu dokládat i během čerpání.

V praxi by tak po přijetí pozměňovacího návrhu k novele zákona o veřejných zakázkách byli u vítěze veřejné zakázky známí i jeho společníci, včetně těch takzvaně 'tichých'.

Návrh také obsahuje podmínku zřízení registru smluv. Každá smlouva s vítězem výběrového řízení by tak byla v den, kdy vstoupí v platnost, zveřejněna. "Jde nám o vylepšení vládní novely. Chceme, aby občané mohli všechny informace najít na jednom místě a nemuseli procházet stovky stránek jednotlivých dodavatelů," vysvětlil poslanec TOP 09 Jan Farský.

Podle něj pozměňovací návrh přináší obecně tři části. Odstraňuje anonymitu společností, počítá se zřízením registru smluv a bojuje proti přebujelé administrativě. "To nejsou žádná nová témata. Mluvíme o nich už přes rok, ale stále se nic neděje. Proto jsme si osvojili návrh Nadačního fondu proti korupci a Veřejnosti proti korupci," dodal Farský.

Jeho stranická kolegyně Helena Langšádlová k tomu uvedla, že nejlepší kontrolou bude hlasování jednotlivých poslanců: "Chcete vědět, kdo to s korupcí myslí vážně a kdo ne? Je to jednoduché, sledujte hlasování."

Jako první bude o návrhu hlasovat výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Tomu poslanci změnu navrhnou ve čtvrtek.

"Neexistuje jediný logický důvod, a to říkám jako matematik, proč by vítězné firmy neměly rozkrýt své vlastnictví. Není to nákladné, ani administrativně náročné. Musíme zamezit tomu, aby se korupčníci dále skrývali v uměle vyvolávaném zmatku a chaosu," řekl ve středu zakladatel Nadačního fondu proti korupci Karel Janeček.

Petr Gazdík na závěr avizoval, že se příští týden sejde vyjednávací K6, na níž se vyjasní všechny případné nejasnosti při složitém hlasování o novele zákona o veřejných zakázkách.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na sjezdu zkritizoval své vlastní hnutí ANO

17.02.2019 11:46 Premiér a předseda ANO Andrej Babiš dnes v projevu na celostátním sněmu zkritizoval papalášství,…

ŽIVĚ: ANO povede do eurovoleb Charanzová

17.02.2019 10:30 Aktualizováno Lídrem hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu bude podle očekávání současná europoslankyně…

Vláda pod palbou: Dotační program k výstavbě bytů ni neřeší

17.02.2019 08:44 Vládní dotační program k výstavbě bytů a seznam několika opatření proti chudobě situaci lidí v…

Poslanci a senátoři projednají dvě dohody mezi EU se Singapurem

16.02.2019 19:22 Vláda předložila senátorům a poslancům k vyslovení souhlasu dvě dohody mezi EU, jejími členskými…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama