ON-LINE z 22. kongresu ODS. Nečas povládne dál. A co ještě?

Praha - Občanští demokraté pořádají v sobotu 22. října svůj již 22. kongres, tentokrát na výstavišti v pražských Letňanech. EuroZprávy.cz vás informují přímo z místa.

premiér Petr Nečas na kongresu

08:00 - 10:00
Prezence delegátů a novinářů. Přicházejí politici, poslanci a všechny známé i neznámé tváře občanských demokratů. V areálu výstavičtě je připraven "coffee break" - snídaně pro všechny delegáty, káva a usměvavé hostesky v modrých kostýmcích, připomínající spíš letušky.

10:10
Zahájení 22. kongresu ODS.
Delegáti přicházejí do sálu, sledují videopříspěvky promítané vedle podia. Fotografové ve zšeřelém sále pronásledují známé tváře a fotí a fotí a fotí. Nejoblíbenějšími terči se stali premiér Petr Nečas a expremiér Mirek Topolánek.
"Pozvali mě, tak jsem tady," prohlásil usměvavý Topolánek, když se zdravil se svými kolegy.

Úvodní slovo Petra Nečase
Premiér vystoupil na pódium a přivítal všechny delegáty.

10:20
Na pódium přišel europoslanec Jan Zahradil, který se stal moderátorem celého kongresu. Spolu s delegáty odhlasoval program kongresu a schválili si i jednací řád. Poté navrhl členy volebních komisí, které poslal do předsálí, ať si mezi sebou zvolí předsedy. Pak došlo ke schválení volebního řádu.

Fotografové byli vyhnaní zpod pódia, protože přes ně delegáti neviděli. A tak se stáhli opodál, mnozí si šli zakouřit a čekali, co se bude dít zajímavého dál.

10:40
Zpráva předsedy ODS Petra Nečase.
ČTĚTE ZDE

11:10
Přítomno na sjezdu je 564 delegátů. Je usnášeníschopný. Jsou přítomní i různí hosté včetně diplomatů.

11:12
Premiér čte zdravici prezidenta republiky Václava Klause. "ODS vždy zvládla složité společnenský situace. Přeji vám, aby vás váš kongres posunul správným směrem. Přeji vám hodně úspěchů, síly a inspirace," vzkázal prezident mimo jiné delegátům.

11:15
Ke slovu se dostal expremiér Mirek Topolánek.
"Pokládám naši stranu za konzervativní a dospělou. Mým přáním je sjednocovat – složité struktury ODS. To byl vždycky můj cíl. Přestaňme už s hledáním vnitřního nepřítele," řekl.

"Nenaskakujme na dělení na klausovce, topolánkovce a nečasovce. Všichni jsme občanští demokraté," dodal s tím, že ten, kdo ho celou dobu jeho vládnutí podporoval, je právě nyní premiérem - Petr Nečas.

"Pojďme rehabilitovat slova vlastenec a národ a zbavme je české uplakanosti," vyzval dále delegáty. A zakončil: "O tom, co jsou úspěšné reformy, se přesvědčíme až při pohledu do zpětného zrcátka. O reformách se nemluví, reformy se provádějí. Přeji vám dodržování 11 přikázání: Nezpapaláš."
Více o jeho projevu čtěte ZDE.

11:30
Videozdravici poslal britský premiér David Cameron.

11:31
Videozdravici poslal předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

11:33
Zdravice od předsedy VV Radka Johna. Přeje úspěch jednání ODS a doufá v plnění programového prohlášení vlády.

11:34
Na pódium přišla Naděžda Kavalírová, předsedkyně Konfederace politických vězňů. Proti zlu se podle ní musí bojovat - proto žádá, aby byla zakázaná komunistická strana. A komunisty přirovnala ke kůrovci.

11:41
Vystoupil předseda Strany soukromníků ČR Rostislav Senjuk. Ministr financí Miroslav Kalousek podle něho v oblasti daní a odvodů vystupuje jako laik.

11:49
Zahájení politické diskuze.
K mikrofonu přišla první místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. "Máme dobrého premiéra a výsledky jeho práce nesou dobré ovoce, "řekla. "Je zvláštním paradoxem porovnáme-li roční období této vlády s ročním obdobím vlády úřednické. Měla stejné období jako vláda Petra Nečase, ale zanechala nám palčivé problémy, které nestačila vyřešit," dodala a jako konkrétní příklady uvedla problémy s fotovoltaickými elektrárnami či zavedení víz pro cestování do Kanady.

Zakončila prohlášením, že ODS je a zůstává silnou stranou pravice.

12:07
Ke slovu se dostává místopředseda Pavel Blažek. "Máme příliš mnoho eráru. Ve vrcholných orgánech jsou ve většině případů lidé, kteří se živí z toho eráru. Měli bychom tam mít i lidi (podnikatele, zaměstnance), kteří v této zemi normálně žijí. Budeme-li normálně pravicově žít, nezhyneme," prohlásil.

12:13
Bere si slovo místopředseda Pavel Drobil. Podrobnosti čtěte ZDE.

12:27
K řečnickému pultíku přišel další místopředseda, ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Jsem přesvědčen, že vládu je nutné označit za úspěšnou," prohlásil. "Po vládách prezidenta Klause je tato vláda první reformí vládou," dodal.

12:40
Místopředseda a ministr obrany Alexandr Vondra hovořil před účastníky. O čem hovořil se dočtete ZDE.

12:53
Projev prvního místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky.

12:59
Ke slovu se dostává předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Měl vystoupit již dříve, moderátorská dvojice na něho zapomněla.

13:07
Úvodní slovo Petra Nečase k následujícímu bodu jednání - změnám stanov.

13:10
Zahájení změn stanov. Vedl to poslanec Marek Benda. Vedení strany vyzvalo delegáty, aby se vrátili do jednacího sálu (a nepotulovali se mimo, kde klábosili a popíjeli kávu).
Mění se sídlo hlavní kanceláře.
Prodloužení období svolávání místních rad ze 3 na 4 měsíce - dnes jsou podle Bendy stanovy neúmyslně porušovány během letních prázdnin.

13:15
Zahájení politické diskuze. Přihlásili se pouze 2 lidé.

13:25
Nový "moderátor" kongresu, šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura oznámil, že končí politickou diskuzi, protože už se nikdo nepřihlásil. Přišel Marek Benda, začne se hlasovat o změnách stanov.

13:40 - 14:45
Odhlasováno, schváleno. Vedení strany má prodloužený mandát do konce roku 2012, levice zapláče, že se svých úhlavních oponentů nezbaví.
Oběd. Všichni delegáti i politici utíkají do restaurace. Novináři mají možnost občerstvení ve foyer, v restauraci jíst nesmí.

14:50
Kongres ODS pokračuje. Delegáti se postupně ve skupinkách přesunuli zpět do sálu a na pořad dne přišel další bod programu. Začala se projednávat příprava na krajské volby. Úvodní slovo si vzal premiér Petr Nečas. Prohlásil, že kandidátky je třeba postavit na hodnověrných a kvalitních lidech, kteří zaujmou voliče. Personální sestavování kandidátek i program je podle něho třeba začít sestavovat co nejdříve.

Promluvil Libor Lukáš, předseda regionálního sdružení Zlínského kraje. Následoval Petr Bendl a krátce po něm jeho předchůdce ve funkci ministra zemědělství Ivan Fuksa. Detailní informace o příspěvcích jednotlivých delegátů i jejich nejdůležitější návrhy a slova najdete ZDE.

Jednotlivý kandidáti se pozvolna vytráceli do předsálí, kde se na stolech objevily zákusky. Vrátili se až na vyzvání Stanjury, že se bude hlasovat.

16:20
Konec diskuze o příštích krajských volbách. Hlasování o dvou návrzích - oba schváleny.

16:30
K řečnickému pultíku přišel opět premiér Petr Nečas. Hovořil o tom, co je třeba dělat před volbami a v kampani. Zdůraznil, že důležité je vzdělávání politiků - například celoživotní vzdělávání. Požaduje také zkvalitňování manažerských dovedností politiků.

16:36
Ivan Langer
 promluvil před delegáty. Prohlásil, že tento kongres bude považován za nudný, protože není volební, ani se na něm nikdo neodvolává. Dále potvrdil slova Petra Nečase, že je třeba politiky vzdělávat. "Je tady dost těch, kteří na to kašlou," prohlásil.

Ke slovu se po něm dostal ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. A po něm primátor Prahy Bohuslav Svoboda.

Politická diskuze pokračuje a k řečnickému pultíku přicházejí nejrůznější delegáti.

Dohovořil primátor Teplic a senátor Jaroslav Kubera. Přihlášeno je ještě 10 řečníků. Nyní bude následovat hlasování o části usnesení. Pak přijdou přihlášení řečníci a následně se bude hlasovat o dalších návrzích.

19:00
Večeře. Po odhlasování návrhů většina delegátů odešla na jídlo do předsálí, desítka přihlášených řečníků postupně promlouvala před vyprázdněným sálem. Kvůli pokročilé hodině i lákadlům na stolech je nikdo neposlouchal.

19:50
Ukončení kongresu, premiér Petr Nečas se rozloučil s delegáty. O čem premiér hovořil? Čtěte ZDE.

20:00
Tisková konference a ukončení. 


Vážení čtenáři, děkujeme vám za přízeň.

Témata: ODS

Závěť prince Philipa zůstane tajná a zapečetěná ještě nejméně 90 let. Proč?

17.09.2021 08:38 Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

17.09.2021 08:23 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nově nakažených

17.09.2021 08:43 Ve čtvrtek testy v Česku potvrdily 550 nových případů onemocnění covid-19, o 130 víc než před…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

Delší dovolená zatím neprošla. Schvalování provázela kritika odpůrců

17.09.2021 14:39 Aktualizováno Schvalování návrhu KSČM na prodloužení zákonné dovolené o týden nejméně na pět týdnů opět provázela…

Sněmovna schvalování novely o zákonném rámci učitelských platů nedokončila

17.09.2021 14:32 Sněmovna ani na poslední plánované předvolební schůzi nedokončila schvalování zákona o učitelích,…

Babiš k vyšetřování Bečvy: Komise supluje policii, o viníkovi má jasno

17.09.2021 14:08 Sněmovní komise k vyšetřování loňské otravy řeky Bečvy se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) snaží…

V kauze Čapí hnízdo policie doplnila vyšetřování podle pokynů žalobce

17.09.2021 13:36 Aktualizováno V kauze Čapí hnízdo, ve které je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana…

Poslanci jednají o odvolání Lipovské. Volnému se to nelíbí

17.09.2021 13:24 Aktualizováno Poslanci se začali zabývat návrhem svého volebního výboru na odvolání radní Hany Lipovské z Rady…

Kulhánek povede českou delegaci na Valné shromáždění OSN

17.09.2021 12:20 Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku…

Exprezident Klaus byl propuštěn z nemocnice

17.09.2021 12:12 Aktualizováno Bývalý prezident Václav Klaus dnes krátce přes 11:00 odjel z Ústřední vojenské nemocnice v Praze,…

Poslanci řešili uznávání protilátek na koronavirus. Debatu přerušili

17.09.2021 12:05 Sněmovna zatím nedořešila spor o uznávání testu na protilátky proti covidu-19 jako možnosti…

Sněmovna odmítla projednat žádost o vydání Volného k stíhání

17.09.2021 10:50 Sněmovna odmítla zařadit na dnešní program schůze projednání policejní žádosti o vydání…

Fraška ve Sněmovně. Interpelace poslanců ANO nahrávala Babišovi, aby se…

16.09.2021 16:52 Většina dotazů na premiéra Andreje Babiše (ANO) mířila dnes odpoledne při sněmovních ústních…

Související:

Právě se děje

reklama