Vondra rozdá několik desítek nejvyšších rezortních vyznamenání

Praha - V prostorách Vojenského historického ústavu na pražském Vítkově udělí ve čtvrtek ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) několik desítek nejvyšších rezortních vyznamenání. Vyznamenání dostanou jak veteráni novodobých konfliktů, tak účastníci 2. odboje, ale i Otakar Motejl, první český ombudsman.

Přidejte svůj názor

Alexandr Vondra (Ministr obrany)

Celkově ministr ocení vyznamenáním 32 osob. Udělí sedm Záslužných křížů ministra obrany I. až III. stupně, 14 Křížů obrany státu ministra obrany a 11 vyznamenání Zlaté lípy ministra obrany.

In memoriam dostane Kříž obrany například brigádní generál Josef Churavý, kterého gestapo zatklo v říjnu 1941. Nacisté ho na konci června roku 1942 popravili na střelnici v Praze-Kobylisích. Zapojil se do vedení Obrany národa a byl jejím styčným orgánem v Ústředním vedení odboje domácího (ÚVOD).

Z novodobých veteránů poctí ministr křížem podplukovníka Michala Kucharského, který mezi dubnem a říjnem letošního roku vykonával funkci velitele jednotky v Afghánistánu. Na konci května se jeho vozidlo stalo terčem improvizovaného výbušného zařízení s velkým množstvím výbušniny. V autě zahynul jeden český voják a afghánský tlumočník, další český voják byl těžce zraněný. Podplukovník utrpěl lehčí zranění, a i přes nabídku, díky které se mohl vrátit do domoviny, zůstal se svými vojáky v provincii Wardak, kde pokračoval ve vojenských úkolech.

Posmrtné pocty se dostane i Otakaru Motejlovi, který byl mezi lety 1998 a 2000 ministrem spravedlnosti. Poté se stal na skoro deset let prvním českým veřejným ochráncem práv (ombudsmanem). Motejl hájil jako advokát nespravedlivě stíhané občany i v dobách normalizace. Zemřel v květnu roku 2010, rok po vstupu do "právnické síně slávy".

Ministr ocení i dlouholetého reprezentanta a trojnásobného olympijského vítěze v hodu oštěpem Jana Železného.

Témata: Vondra, Alexandr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna projedná osvobození restaurací od autorských poplatků

16.02.2019 11:06 Do Sněmovny se vrací záměr osvobození restaurací a některých dalších provozoven od autorských…

Vodičkův svaz v Praze narazil. Hřib odmítl zapůjčit sál, zdůvodnění je…

15.02.2019 17:48 Aktualizováno Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za…

Babiš si dělá srandu? Seznam budov pro "úřednícké ghetto" je neúplný,…

15.02.2019 14:17 Pražský primátor Hřib považuje seznam budov určených k vyprázdnění, který zveřejnil Úřad pro…

Babiš se sejde s Filipem. Komunisti stupňují kritiku vlády, Ťok si do nich…

15.02.2019 13:28 Aktualizováno Předseda komunistů Vojtěch Filip chce příští týden na schůzce s premiérem Anrejem Babišem (ANO)…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama