Vnímavé osobnosti dělají radost chudým v rozvojových zemích

Praha - Kozy, oslíky i šicí stroje si pod vánoční stromeček letos nadělí známé české osobnosti. Koupí dárku v charitativním e-shopu společnosti Člověk v tísni tak pomohou chudým lidem v rozvojových zemích, vysvětlil ve středu tiskový mluvčí organizace Tomáš Urban.

Přidejte svůj názor

ilustrační fotografie

"Díky lidem, kteří si v našem charitativním e-shopu koupili darovací certifikát, jsme letos mohli pomoci dětem v sirotčinci v Kongu, farmářům v Etiopii nebo například ženám v Kambodži," vysvětlil ředitel Člověka v Tísni Šimon Pánek s tím, že díky lidem, kteří kampaň podpoří i před letošními Vánoci tak budou moci v projektu pokračovat.

Kampani Skutečný dárek přispěla i řada známých českých osobností. "Tahle akce se mi libí, protože je na rozdíl od jiných konkrétní. Dovedu si tak s potěšením představit, že dárek ode mě a mé ženy přijde do konkrétních rukou a ten konkrétní člověk zažije možná po dlouhé době pocit příjemného překvapení a snad i naděje," říká herec a režisér Miroslav Krobot, který bude k Vánocům nadělovat šicí stroj.

Zpěvačka Marta Kubišová koupila certifikát "Veselá koza“, v plánu má i nákup "100% krávy“. Kozu jako vánoční dárek bude letos nadělovat také režisér Jan Hřebejk, který ji věnuje herečce Anně Geislerové, hned dvě kozy daruje také herec a moderátor Marek Eben. "Je to až zábavná myšlenka vědět, že někde v Africe budou mít dvě kozy, které někomu usnadní život," říká Marek Eben.

Právě kozy, kuřata a ovocné stromy Češi v rámci akce nakupují nejčastěji. Díky projektu už rozdal Člověk v tísni čtvrt milionu stromů, 522 koz, 2 763 kuřat, 86 ovcí, 59 krav nebo 40 oslíků s povozem.

Program funguje poměrně jednoduše - každý, kdo chce na vánoce svým blízkým udělat radost "Skutečným dárkem", si v e-shopu Člověka v tísni koupí certifikát, který potom najde obdarovaný pod vánočním stromkem. Radost přitom udělá i na druhém konci světa, kde člověk dostane právě tu položku, na kterou dárkový šek zakoupil.

"Zvířata i materiál vždy nakupujeme v zemích, kde je rozdáváme, abychom se vyhnuli zbytečným nákladům na dopravu," popisuje fungování Skutečného dárku koordinátor sbírky Tomáš Vyhnálek. "Nápady na dárky vycházely ze skutečných potřeb. Stručně řečeno, ty kozy jsme si nevymysleli, odpovídají skutečným potřebám lidí a reálně jim pomáhají," dodal Vyhnálek s tím, že pokud by bylo v Česku darováno více koz, než je skutečně třeba, v místě určení peníze vymění například za ovce.

Projekt pomáhá například chudým ženám zajišťovat obživu například v Kongu, Namibii či na Srí Lance. Dárci jsou navíc prostřednictvím organizace informováni o tom, jakým způsobem je s jejich penězi nakládáno.

Témata: Vánoce
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman se naváží do Senátu: Odmítnutím Gerlocha uškodil Ústavnímu soudu

21.03.2019 16:35 Středeční rozhodnutí Senátu odmítnout nominaci Aleše Gerlocha na ústavního soudce podle prezidenta…

Zeman si přisadil: Existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a IS

21.03.2019 16:31 Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že z minulosti existují důkazy o ekonomické výměně mezi Tureckem a…

Maláčová zakázala podřízeným poskytovat informace. Jako carevna, rýpla si…

21.03.2019 16:17 Aktualizováno Poslanci sněmovního sociálního výboru kritizovali dnes ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) za…

Babišův střet zájmů? Kraj zrušil rozhodnutí Černošic, věc se musí znovu…

21.03.2019 16:05 Aktualizováno Středočeský krajský úřad zrušil rozhodnutí černošické radnice v kauze podezření ze střetu zájmů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama