Dagmar připravila Havlovi hudbu, kterou miloval

Praha - V soukromé části pohřbu exprezidenta Václava Havla v pátek odpoledne v pražských Strašnicích zazní hudba, kterou koncipovala jeho manželka Dagmar Havlová s Michalem Kocábem. Agenturu Mediafax o tom informoval bývalý tiskový mluvčí Kanceláře prezidenta republiky Martin Krafl.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie
doporučujeme
"Paní Dagmar zvolila hudbu tak, aby se líbila především Václavovi," upřesnil Krafl. Na obřadu zazní Pavlíčkova verze Ódy na radost, kterou měl bývalý prezident jako vyzvánění mobilního telefonu. Hrát bude také hudba od Vivaldiho, která zazněla i na svatbě Dagmar Veškrnové-Havlové a Václava Havla roce 1997.

Další písně z výběru Dagmar Havlové jsou "Lavička v jasmínu", kterou si Václav Havel zpíval se svoji maminkou, "Modlitba" od Marty Kubišové nebo lidová píseň "Když já jsem šel tou Putimskou bránou", kterou měl podle slov Krafla exprezident velmi rád. Zazní také "Ach, synku, synku," která byla údajně nejoblíbenější písní prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

"Pro mě je velká čest, že jsem na pohřeb pozván," řekl Martin Krafl. Soukromého obřadu se bude podle něj účastnit několik desítek lidí. Podle informací Martina Krafla zemřel Václav Havel přesně v 9:48 v přítomnosti své manželky Dagmar. "Zemřel na Hrádečku a se ženou, kterou hluboce miloval. A to je velmi symbolické a pro tu milosrdnou smrt velmi dobré," řekl Krafl. "Nechtěl jsem sms zprávě vůbec věřit a stále jsem doufal, že to není pravda,“ řekl smutně Krafl.

Martin Krafl se také vyjádřil k termínu uložení ostatků exprezidenta Václava Havla. "O tom rozhodne paní Dagmar Havlová. Přání Václava Havla bylo, aby ležel v rodinné hrobce. Jedna z úvah je datum 4. ledna 2012. To datum je symbolické, protože je to den patnáctého výročí svatby Dagmar Veškrnové-Havlové s Václavem Havlem," uvedl Krafl.

Krafl uvedl, že exprezidentovi by se určitě líbil nápad na pátek večer chystaného koncertu rockových skupin v pražské Lucerně. "Mám pocit, že by Václava Havla happening potěšil. Státní smutek skončí akcí, kde vystoupí umělci, které měl rád. A to by ho zahřálo u srdíčka," doplnil Krafl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

17. listopad: Hřib se nepřímo opřel do Zemana a vlády, sklidil potlesk

17.11.2019 09:29 Hodnoty jako jsou demokracie, svoboda a právní stát v Česku podle pražského primátora Zdeňka Hřiba …

"Hanba, ocásek Hamáček." Lidé na Národní třídě vypískali i ministry ČSSD

17.11.2019 09:20 Na Národní třídě dnes po 08:00 uctili památku listopadu 1989 představitelé ČSSD v čele s předsedou…

"Táhni odsud, estébáku!" Demonstranti vypískali Babiše na Národní třídě

17.11.2019 08:32 Za skandování a pískání zhruba 15 protestujících dnes ráno po 07:15 premiér a předseda hnutí ANO…

Komentář: Kam jsme se dostali po 30 letech od sametu? Doopravdy jsme…

17.11.2019 08:00 Výročí 17. listopadu 1989 vždy vede společnost k bilanci toho, co se od tohoto přelomového data…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama