Schwarzenberg slíbil Havlovi: Za pravdu a lásku nepřestaneme bojovat!

Praha - Bývalí spolupracovníci zesnulého prezidenta Václava Havla nepřestanou bojovat v nekončícím zápasu za vítězství pravdy a lásky. Ve smutečním projevu to v pátek ve svatovítské katedrále slíbil jeden z nich, ministr zahraničí a někdejší Havlův kancléř Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Přidejte svůj názor

Karel Schwarzenberg (Ministr zahraničí)
doporučujeme

"Promiňte, když teď nebudu mluvit o činech a zásluhách Václava Havla. To činili v posledních dnech, počínaje prezidentem Václavem Klausem, povolanější, než jsem já," začal svoji řeč Schwarzenberg.

"Tento prastarý chrám je plný tisíce lidí, přesto mi tu mnozí chybí. Ti občané, kteří ho podpořili jak v dobách minulého režimu, tak v pozdějších letech svobody," pronesl ministr zahraničí. Zmínil studenty, kteří mu nezištně pomáhali v dobách sametové revoluce. Vyjmenoval občany Brna, Plzně a Českých Budějovic. Vzpomněl si také na "přátele z Košic, Dunajské Stredy nebo Žiliny", kteří Havlovi nabídli pomocnou ruku "v nelehkých dobách".

"Ti, kdo pracovali s Václavem Havlem, ho nazývali náčelníkem. Říkali mu tak i rockeři v Trutnově. Byl náčelníkem z podstaty, stačilo, že byl přítomen," zavzpomínal Schwarzenberg. "Věděl, že slovo pravda má i zúžený smysl. A že když pravdu vnímáme jako polopravdu, je to příčinou nesnášenlivosti. Proto bylo jeho heslem, že pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí," pronesl Havlův bývalý kancléř.

Schwarzenberg připomněl, že jakkoli se Havlovu heslu mnozí lidé vysmívali, jde o podstatu lidského boje. "Tento boj nesmíme nikdy vzdát. Pane prezidente Havle, za pravdu a lásku budeme dále bojovat. Neustaneme, můžeme se na nás spolehnout," uzavřel Schwarzenberg svůj smuteční proslov jménem těch, kdo s Václavem Havlem spolupracovali na Pražském hradě i při jiných příležitostech.

Poslední slova Karla Schwarzenberga roztleskala zaplněné Hradčanské náměstí, na kterém přímý přenos ze smutečního obřadu sledovaly tisíce lidí. Předchozí řeč prezidenta Václava Klause přitom zůstala bez potlesku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš vytočil politologa: To si dělá srandu? Fraška, režimní kádr, nedá se…

21.11.2019 21:11 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš si získal na svou stranu část lidí projevem,který pronesl 17. listopadu.V něm…

Babišovi se nelíbí, že vláda rozhoduje o platech starostů

21.11.2019 19:20 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za absurdní, že vláda rozhoduje o výši odměn starostů a dalších…

Studenti vyzvali premiéra Babiše, aby se jasně vyjádřil k situaci v…

21.11.2019 17:23 Studenti vysokých škol vyzvali v dopise premiéra Andreje Babiše (ANO), aby odsoudil reakci Číny na…

Pod petici lidovců za ústavní ochranu vody už se podepsaly tisíce lidí

21.11.2019 17:04 KDU-ČSL posbírala po celé republice už kolem 20.000 podpisů pod petici za ústavní ochranu vody a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama