Klaus "cestovatel". Letos navštívil několik kontinentů

Praha - Afrika, Austrálie, Asie, Amerika patří mezi kontinenty, na které v letošním roce zavítal prezident Václav Klaus. Své cestování zahájil na přelomu března návštěvou Argentiny a Chile a jeho poslední kroky v na konci listopadu směřovaly do Senegalu v západní Africe.

Přidejte svůj názor

doporučujeme

Devátý, a zároveň předposlední rok ve funkci hlavy státu, Václav Klaus zahájil v rámci svých zahraničních oficiálních cest na konci března návštěvou Argentiny a Chile.

Jeho první zastávkou bylo hlavní město Argentiny Buenos Aires, kde ho očekávala prezidentka Cristina Fernández de Kirchner. Klaus v Argentině strávil pět dní, během nichž se setkal s předními představiteli nejdůležitějších institucí a přenášel i na česko-argentinském podnikatelském semináři. Klaus si z návštěvy podle svých slov odvezl jeden zajímavý poznatek.

"Argentinci jsou strašně mladí,“ píše ve svých zápiscích. Začal se proto vyptávat místních lidí a dozvěděl se, že průměrný střední věk v zemi je necelých 30 let. Pro srovnání, v České republice podle údajů Českého statistického úřadu ke konci roku 2010 byl průměrný střední věk 40,8 roku.

Po dvou dnech prezident zamířil do Patagónie, která se nachází v argentinské provincii Santa Cruz. Tam v rámci svého programu navštívil ledovcový národní park a pochutnal si na tradičním jehněčím. Spolu s delegací zamířil 4. dubna do Santiaga de Chile, kde ho překvapil přesun z nedotčené přírody do jednoho z nejvíce smogem postižených měst světa.

V Chile se Václav Klaus podíval i na tamní vinice a navštívil i mezinárodní vědeckou základnu Evropské vesmírné observatoře (na jejíž aktivitě se Česká republika podílí). Nachází se v pouštní oblasti ve výšce 2600 metrů nad mořem a díky mimořádnému suchu je jednou z nejmodernějších na světě.

"Pozorovali jsme tam západ slunce a noční oblohu, v místě vzdáleném 150 km od civilizace,“ popsal Klaus své dojmy.

Z Chile si prezident nepřivezl pouze zážitky. Návštěvu jihoamerického státu mu bude připomínat i protokolární pero, které si "vzal“ v průběhu tiskové konference se svým chilským protějškem Sebastiánem Piñerou. Nejen Českou republiku pobavilo video, ve kterém si Klaus strká propisku do své náprsní kapsy. A nebyla to propiska ledajaká, jednalo se slavnostní pero vykládané drahokamem lapis lazuli, který se těží v chilských Andách.

Video na youtube zhlédlo již na tři miliony uživatelů internetu a o českém prezidentovi psal i britský list The Guardian. Mluvčí chilského prezidenta v návaznosti na mediální smršť uvedl, že oficiální hosté si mohou protokolární pero nechat na památku.

Po deseti dnech strávených v Jižní Americe se 9. dubna prezident vrátil zpět do Prahy.

Zhruba po měsíci se vydal na státní návštěvu Ázerbajdžánu. "Město Baku je na první pohled moderní, bohaté, žádná rozvojová země,“ uvedl Klaus. Pobyt v této zemi si užíval i proto, že byl ubytovaný ve velmi luxusní rezidenci s výhledem na moře. Kvůli oficiálnímu přijetí v prezidentském paláci se musel naučit pozdravit vojenskou jednotku slovy "salam asgar“, což je "vojáci nazdar“. Pobyt si Klaus zpestřil i návštěvou státní rezervace Gobustán, kde zhlédnul slavné skalní malby z doby kamenné, zapsané mezi kulturní památky UNESCO.

V Ázerbajdžánu měl prezident vůbec poprvé v životě příležitost vidět ropný terminál Sangachal. Oficiální návštěvu završil projížďkou po Bakuském zálivu, během níž si v rámci oběda podle svých slov pochutnal na vynikajícím jeseterovi.

Letní prázdniny si Klaus zpříjemnil dvanáctidenním pobytem u protinožců. Přesně 23. července zamířil do Austrálie a jak sám uvedl, byla to jeho již třetí návštěva. Navštívil města Perth, Sydney, Canberra, Melbourne i Brisbane. Podle jeho slov Sydney patří mezi jedno z nejkrásnějších míst na světě a nezapomenutelným zážitkem je pro něj vždy návštěva surfařského ráje Bondi Beach.

V Sydney se setkal i s guvernérkou státu Marií Bashirovou a absolvoval řadu mediálních i konferenčních vystoupení. "Hlavními tématy bylo globální oteplování a dnešní potíže Evropské unie,“ přiblížil.

V druhé polovině září se opět vrátil na americký kontinent, tentokrát jeho kroky směřovaly do Severní Ameriky, do Washingtonu a New Yorku, kde se v sídle OSN konalo Valné shromáždění. Ve Washingtonu se setkal s předními politickými představiteli Kongresu a na jednom z mezinárodních institutů přednášel na téma Je svoboda v západním světě i dnes zaručena?

Neméně zajímavým zážitkem pro Klause byla i návštěva Senegalu v západní Africe, kam zavítal na přelomu listopadu a prosince. Jeho nejzajímavějším postřehem, který během pobytu zaznamenal, byl styl oblékání tamních obyvatel. "Všichni lidé jsou čistě a pěkně oblečeni, což není povrchním a povzneseným hodnocením Evropana. Pár zemí rozvojového světa jsem už viděl, a proto si to mohu dovolit říci. A navíc všichni jsou neuvěřitelně štíhlí, není tu jediný tlustý, ale ani tlustší člověk,“ přiblížil v zápiscích.

Během letošního roku Václav Klaus absolvoval i řadu dalších, kratších zahraničních pobytů v Evropě. Navštívil i sousední státy, jako je Německo, Rakousko nebo Polsko.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Překvapení na sjezdu KDU-ČSL: Všichni členové předsednictva rezignovali

25.01.2020 10:12 Všichni členové předsednictva KDU-ČSL na dnešním mimořádném sjezdu rezignovali na své funkce.…

Začal mimořádný sjezd KDU-ČSL, zvolí nového předsedu

25.01.2020 09:54 Českou a evropskou hymnou začal dnes v Praze mimořádný volební sjezd KDU-ČSL. Na předsedu po…

Skupina programátorů začala zdarma vytvářet systém k dálničním známkám

24.01.2020 20:03 Skupina 60 programátorů dnes večer v pražských Holešovicích začala v rámci veřejného hackathonu…

Bitva se Zemanem nekončí. Kaslová se odvolala v kauze Peroutka

24.01.2020 19:20 Aktualizováno Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama