Evropu čeká povstání, předpovídá Schwarzenberg

Vídeň - Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg vidí své šance na zvolení českým prezidentem jako malé. Oficiální prezidentský kandidát TOP 09 v rozhovoru pro páteční vydání rakouského deníku Kurier v nadsázce řekl, že ve volebním roce 2013 po něm "neštěkne ani pes". Nízké šance zdůvodnil i malou oblíbeností současné české vlády v důsledku hospodářské krize.

Karel Schwarzenberg (TOP 09), předseda strany
doporučujeme

Schwarzenberg se v rozhovoru vyjádřil i k problémům Evropské unie a zemí eurozóny, jejichž společná měna euro podle něj nemá být "fetišem". Ministr očekává revoltu mladých v Evropě. 

"Moje šance v prezidentských volbách jsou malé. Prostě proto, že každá vláda v době hospodářské krize silně ztrácí na popularitě. Na začátku roku 2013 po mně tudíž neštěkne ani pes," řekl ministr v rozhovoru. 

Zdůraznil však, že mu to nevadí, neboť podle něj jde hlavně o to, aby vláda v této době naplňovala své představy. "Jdeme tedy vesele do boje, i když víme, že šance na vítězství jsou poněkud omezené," dodal Schwarzenberg. 

V souvislosti s vývojem v Evropské unii šéf české diplomacie označil za "do jisté míry" pochopitelné, že dění v Evropě nyní určuje německá kancléřka Angela Merkelová spolu s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym. Ale právě ve zvlášť kritických časech by podle Schwarzenberga bylo žádoucí slaďování postupu s menšími státy. 

Ministr za jednu z příčin krize dnešní Evropy považuje nedostatek vizionářů. "Máme všude správce, a žádné tvůrce. Často jsou to výborní správci. Vzorem všech byl císař František Josef, jenž pravděpodobně vykonával tu nejlepší správu. Celá monarchie vzkvétala. Ale chyběla mu vize, jak řešit problémy. I dnes už dlouho chybí nějaká vize - ať u sociálních demokratů, nebo u konzervativců," míní Schwarzenberg. 

Podle něj je přirozené, že vizi pro Evropu nemá český prezident Václav Klaus, jenž je "mírně řečeno euroskeptický". 

Ale "na rozdíl od Velké Británie určitě nemohou Česko a Rakousko", země uprostřed Evropy, jednoduše vystoupit z EU, prohlásil ministr. 

Domnívá se však také, že euro by nemělo být fetišem, jímž prý je. "Člověk by nikdy neměl klást nástroj nad cíl - a cílem je sjednocení Evropy. Euro je pouhým nástrojem, byť důležitým. Přineslo pokrok, ale není nejvyšším cílem a obsahem EU," dodal Schwarzenberg. 

Podle něj Evropu v příštích letech čeká povstání mladých lidí, "nové generace, která má nové myšlenky". "V příštích letech očekávám zásadní změnu, tedy nějakou formu povstání mládeže v Evropě," řekl Schwarzenberg.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama