Pokud MMF zbankrotuje, pak Bůh s námi

Praha - Půjčka ve výši 1,5 miliardy euro (38 miliard korun), kterou se česká vláda ve středu rozhodla poskytnout Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na pomoc eurozóně, může v budoucnu ČR v Evropě přinést silnější vyjednávací pozici. Ve středu to uvedl hlavní ekonom ČSOB Tomáš Sedláček.

Přidejte svůj názor

Tomáš Sedláček

"Nepůjčujeme Evropě, ale MMF, a ten je věřitelem skutečně poslední instance. Pokud věříme, že nám půjčku fond nesplatí, de facto věříme v jeho bankrot. A pokud MMF zbankrotuje, pak Bůh s námi. Veškeré naše rezervy nám budou k ničemu," napsal Sedláček na své osobní stránce s tím, že dnešní pomoc MMF by pro Česko v budoucnu mohla znamenat získání silnější vyjednávací pozice v rámci Evropy.

Evropská unie původně od České republiky očekávala půjčku ve výši devadesáti miliard korun, proti té se ale postavili jak prezident Václav Klaus, tak guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer. Právě z devizových rezerv ČNB devizových by se půjčka měla uhradit.

"Pokud se vláda na ČNB obrátí, tak bankovní rada jako nejvyšší orgán ČNB tuto věc pečlivě a odpovědně zváží," řekl agentuře Mediafax mluvčí centrální banky Marek Petruš.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama