Překvapení: Občanský zákoník senátem prošel! Míří k prezidentovi

Praha - Opozičním sociálním demokratům se ve středu v Senátu nepodařilo prosadit posunutí účinnosti nového občanského zákoníku, jenž přináší stovky změn proti úpravě platné od roku 1964. Nový kodex, který přináší změny například v dědických či vlastnických právech, by tak měl platit už v roce 2014.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Hlasování o vládním návrhu nového občanského zákoníku skončilo ve středu pozdě odpoledne překvapením pro všechny. Čekalo se, že sociální demokraté, kteří mají v Senátu většinu, podpoří svůj vlastní pozměňovací návrh, jenž počítal s posunutím účinnosti kodexu o dva roky. Nestalo se. Pro se vyslovilo 29 senátorů, 19 bylo proti a 13 se hlasování zdrželo.

Horní komora tak nový občanský zákoník ani neschválila, ani nezamítla a v souladu s ústavou ji tak dostane jako přijatou k podpisu prezident.

Nový občanský zákoník označil ve středu ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) za největší zákon, který se kdy v novodobých dějinách Československa projednával. "Jedná se možná o největší právní dílo na území Čech jako takových, vedle takových děl, jako byl Všeobecný občanský zákoník přijatý Rakouským císařstvím v roce 1811 a který platil pro naše území více než 150 let a předtím pro území Předlitavska," prohlásil.

Ministr také kritizoval snahu sociálních demokratů posunout účinnost kodexu o dva roky. Pospíšil k tomu řekl, že by tím pouze utrpěla právě občanů, protože by mohli svá nová práva využívat se zpožděním.

Od opozice se dočkal chvály v momentě, kdy byla zmíněna doba, po kterou byl podrobně nový kodex projednáván. Místopředseda ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier přesto uvedl, že zákoník má být parlamentu předložen až ve chvíli, když neobsahuje žádné chyby, což se nestalo.

Navíc jeho schválením dojde podle Dienstbiera k diskontinuitě se současným občanským zákoníkem. "Tyto změny, které jdou nad rámec nutnosti, samozřejmě přispějí ještě k větší nejistotě v právních vztazích. Je samozřejmě, že jistá míra nejistoty při takto zásadní změně je vždy přirozená. Je ovšem otázka, jestli tato nejistota se má ještě zbytečně prohlubovat tam, kde skutečně k tomu nebyl žádný zásadní důvod," zmínil.

Kodex má posílit především osobnostní práva. Nově se totiž zvýrazňují sankce za jejich porušení. Návrh zavádí tvrdší sankce pro vydavatele za otištění fotografie známé osobnosti bez jejího souhlasu. Finanční trest by se mohl pohybovat až ve výši dvojnásobku tržní ceny, za jakou by souhlas celebrity se zveřejněním fotografie tisk normálně koupil.

Výrazně se upraví také dědické právo. Větší důraz by se měl klást na přání zemřelého, které vyjádřil v závěti.

Změny se týkají také bydlení. Podnájem bude možné sjednávat i bez souhlasu majitele bytu. Výjimkou budou pouze případy, kdy nájemník v bytě nebydlí. Pak nájemce bude muset mít k podnájmu souhlas vlastníka bytu.

Změna má nastat i v oblasti cestovního ruchu. Cestovní kanceláře se obávaly, že by podle nového občanského zákoníku, který počítal se spojením 'ztráta radosti' z dovolené, byly nucené vyřizovat stovky stížností například na nedostatek slunce během dovolené. V kodexu je proto zanesena formulace 'narušení dovolené způsobené zejména jejím zrušením nebo podstatným zkrácením'.

Zákoník oproti původní verzi posílil postavení zvířete. Zvíře zůstává pro účely občanského práva nadále v postavení obdobném věci, nemůže tedy samo nabývat žádných práv a naopak je předmětem vlastnického práva, včetně čerpání plodů a užitků a zcizování. Zákoník ale položí větší důraz na jeho hodnotu jako smysly nadaného živého tvora.

Při projednávání ve sněmovně také poslanci vložili do kodexu povinnost dítěte pečovat o své rodiče a poslouchat je v době, kdy k němu mají výchovné povinnosti. Nově by také soudy neměly rozhodovat o tom, že se dítě dává do ústavní péče až do dosažení zletilosti, ale každé tři roky ve věci znovu rozhodnout.

Majitele nemovitostí a ty, kteří koupi pozemku či domu teprve zvažují, jistě bude zajímat ta část zákona, která mění dosavadní pojetí vlastnických vztahů ke stavbám a pozemkům, na nichž stojí. Až doposud se totiž v ČR vycházelo ze zásady, že stavba není součástí pozemku. To bude nově prolomeno, spolu s nemovitostí by kupující získal i část pozemku, na kterém je postavena. Součástí pozemku se však nestávají inženýrské sítě.

Naopak už norma nepočítá s termínem ustanovení o způsobilosti k právním úkonům, tento pojem nahrazuje tradiční termín svéprávnost. Nesvéprávné osoby by se na úřadech měly dočkat většího respektu. Duševně nemocným lidem, a to i těm, které soudce navzdory jejich chorobě neomezil na svéprávnosti, by právní řád nově umožnil mít při ruce někoho (podpůrce), kdo by jim pomáhal v momentech, kdy se chystají učinit nějaké rozhodnutí.

Jestliže novou verzi civilního kodexu podepíše prezident, mohou od něj podle Pospíšila lidé očekávat také lepší ochranu svého majetku. K posílení dochází v oblasti postavení poškozeného. Jednou z novinek je institut náhrady ceny zvláštní obliby. Například zničení předmětu, který sám o sobě nemá závratnou hodnotu, ale jeho majitel si ho cení například kvůli vzpomínkám, se viníkovi pěkně prodraží.

Kodex počítá i s nabytím vlastnického práva od nevlastníka. Jedinou podmínkou bude přesvědčení kupujícího o tom, že jedná se skutečným majitelem. Primárně tak bude chráněný ten, kdo něco nabyl v dobré víře.

Nový občanský zákoník obsahuje více než tři tisíce paragrafů, ty jsou rozdělené do pěti částí a upravují trojici hlavních okruhů - rodina, vlastnictví a smlouvy. Kodex má začít platit od ledna 2014. Jeho autoři ho připravovali deset let.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropské dotace vedou do pekla: Když se páchání dobra mění ve zlo

14.12.2018 13:17 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Evropský parlament v minulých dnech zmrazil dotace pro firmu Agrofert, která…

Jak se Babiš zbaví střetu zájmů? Transparency navrhla několik možností

14.12.2018 12:11 Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš (ANO) mohl vyřešit problém s údajným střetem…

Platy politiků vzrostou o devět procent, Zeman novelu podepsal

14.12.2018 10:26 Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Novelu zákona dnes podepsal…

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama