Starostové Šluknovska: Agentura nám vůbec nepomohla, zrušte ji

Varnsdorf - Kritice vládní agentury pro sociální začleňování byla věnována velká část vystoupení na čtvrtečním setkání starostů Šluknovska se skupinou poslanců včele s Radkem Johnem (VV). John místním politikům řekl, že ani on není s materiály agentury spokojen.

Přidejte svůj názor

Jaroslav Foldyna

Setkání se zúčastnilo šestnáct starostů, místostarostů a dalších představitelů samosprávy z regionu. Řada z nich poukázala na to, že peníze, které spotřebuje agentura, by mohly být lépe využity například přímo při řešení situace na Šluknovsku. Navíc návrhy, s kterými agentura přichází, jsou podle jejich názorů koncipovány proromsky a vyvolávají u většiny ostatních obyvatel rozhořčení, lidé je chápou jako diskriminaci.

John jim navrhl uplatnění nulové tolerance k páchání přestupků a dalším negativním jevům, jak to uplatňuje například radnice v Chomutově nebo v Litvínově. Starostové však oponovali, že to není zcela možné, vyvolalo by to další sociální napětí.

Místostarosta Rumburku Darek Šváb (ČSSD) přímo navrhl, aby agentura o peníze přišla a byla zrušena: „Seberte jí ty peníze. Nemáme k ní důvěru a nevidím žádné výsledky její práce,“ uvedl. Podobně se na agenturu obořila starostka Eva Džumanová, která poznamenala, že některé návrhy agentury jsou až absurdní: „Policie by měla mimo jiné vozit záškoláky do školy, to si zřejmě bude muset pořídit autosedačky.“

Jako další velmi závažný problém viděli diskutující nedostatek peněz na vytváření pracovních míst. Obtížné je využít na veřejně prospěšné práce nezaměstnané, protože vláda na tyto účely pokrátila dotace.

V tom je podpořil i místní poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD): "Pracovní místa potřebujeme na stálo, ne pouze na tři měsíce nebo jinak omezenou dobu. K tomu jsou nutné systémové změny a investice do infrastruktury,“ zdůraznil Foldyna.

Monika Šimůnková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, upozorňuje, že v regionu mají problémy především ta města, která dlouhodobě zanedbávala prevenci. Naopak ta města Šluknovského výběžku, která samostatně či ve spolupráci s agenturou pro sociální začleňování připravila projekty na podporu zaměstnanosti, vzdělávání, sociálních služeb či bydlení, problémy dokázala vyřešit a dnes je na jejich území klidná situace. To je třeba příklad Krásné Lípy.

"Nenabídli jsme starostům peníze na otevřené dlani, ani rychlá populistická řešení, ale program, který se velmi dobře osvědčil v jiných městech, mimo jiné v Litvínově, ve kterém byla situace před dvěma lety ještě vyhrocenější. Takový program je ale náročnější na uskutečnění a vyžaduje déle trvající úsilí, může však situaci ve městech skutečně uklidnit. Je mi líto, že starostové agenturu dlouhé měsíce nechali pracovat, aby nás nakonec překvapili tímto zásadním prohlášením," sdělila Monika Šimůnková ve svém tiskovém prohlášení.

Témata: John, Radek
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama