Schwarzenberg je nejdůvěryhodnější šéf strany, před Sobotkou

Praha - Češi věří z šestice předsedů parlamentních stran nejvíce šéfovi TOP 09 Karlu Schwarzenbergovi (19,7 procenta), naopak nejmenší důvěru má lidovecký předseda Pavel Bělobrádek (3,9 procenta). Vyplývá to z průzkumu společnosti SANEP zveřejněného v pátek.

Přidejte svůj názor

371

Stávající ministr zahraničních věcí se tak i nadále těší důvěře, která může pramenit i ze skutečnosti, že se jedná o politika, jenž nefiguroval v žádné z polistopadových korupčních afér, a který si získal u široké veřejnosti jistý politický, ale i morální kredit. To má pak faktický důsledek ve skutečnosti, že Schwarzenberg jako osobnost je vnímaný výrazně pozitivněji v rámci celé společnosti než samotná TOP 09.
 
Nejméně důvěryhodným předsedou se po zisku 3,9 procenta stal předseda KDU-ČSL Václav Bělobrádek. Nízká důvěra Čechů pravděpodobně souvisí se skutečností, že Bělobrádek nastoupil na post lidoveckého předsedy po odstoupení Cyrila Svobody, nemá žádnou vrcholnou politickou funkci a není veřejnosti příliš znám.

Na pomyslné druhé příčce se umístil předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka (ČSSD) s 14,4 procenta, který stejně jako Schwarzenberg patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější politiky domácí politické scény. Třetí příčku obsadil stávající premiér a předseda ODS Petr Nečas (12,9 procenta), který však na druhé místo ztrácí jen velmi mírně. Následuje předseda KSČM a matador domácí politické scény Vojtěch Filip, kterého považuje za nejdůvěryhodnějšího předsedu téměř desetina populace (9,8 procenta).

Předseda Věcí veřejných Radek John získal více než pětiprocentní důvěru (5,3 procenta), a to i přes razantní ztrátu podpory v tuto nejmenší vládní stranu.

Více jak pětina respondentů (21,9 procenta) za důvěryhodného předsedu nepovažuje žádného z lídrů stran se zastoupením v parlamentu.

Bleskový internetový průzkum proběhl během 23. až 27. ledna 2012 na vybrané skupině 11085 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel České republiky ve věku 18 až 69 let. Celkově se průzkumu zúčastnilo v rámci respondentního panelu více než 200 tisíc registrovaných uživatelů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama