Nejdůležitější volby? Obecní zastupitelstvo, říká český volič

Praha - Nejdůležitější volby pro české voliče představují ty do obecních zastupitelstev, až za nimi se řadí volby sněmovní a prezidentské. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila v pátek společnost STEM.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Velmi důležité volby jsou pro 42 procent Čechů ty, které rozhodují o obsazení obecních zastupitelstev. Těsně je následují volby do dolní komory parlamentu, které označilo za velmi důležité 38 procent dotázaných.

Stejně vnímá volbu prezidenta 35 procent lidí a volby do krajských zastupitelstev 27 procent respondentů. Volba senátorů a europoslanců je velmi důležitá pro 13, respektive 12 procent Čechů.

"Názory lidí na důležitost jednotlivých typů voleb se za posledních deset let výrazně nezměnily. Je však vidět, že rozdíl mezi komunálními volbami, volbami do Poslanecké sněmovny a částečně i volbami do krajů se mírně zmenšuje, a zřetelně se zvyšuje význam voleb do Senátu. Došlo k tomu zejména v letech nestabilní vlády s křehkou většinou v Poslanecké sněmovně," uvedla společnost STEM.

Výsledkům průzkumu dává za pravdu i statistika účasti v jednotlivých volbách. Jasně nejnižší účast měly poslední volby do Senátu a Evropského parlamentu, o něco vyšší měly volby v krajích a ještě vyšší sněmovní a obecní volby.

Průzkum STEM se uskutečnil mezi 29 prosincem 2011 a 9. lednem 2012 na reprezentativním vzorku 1258 obyvatel České republiky starších 18 let.

Témata: Volby | prezident čr
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Komunisté, TOP 09 a STAN mimo Sněmovnu. Posiluje ODS

14.12.2018 08:35 po takzvané vládní krizi by v prosinci vyhrálo sněmovní volby hnutí ANO, oproti měsíci listopadu…

Chci se mu omluvit... Kalousek svými slovy překvapil nejen politiky, ale i…

13.12.2018 22:24 Aktualizováno Omluva od politika se jen tak nevidí. Obzvláště, pokud je dobrovolná a ne soudně nařízená. Přesto…

Symbol habsburské navlády? Praha opět řešila kontroverzní Mariánský sloup

13.12.2018 20:01 Zastupitelé hlavního města se opět po roce zabývali Mariánským sloupem, který před sto lety svrhl…

Zdanění náhrad církvím je před schválením. Bolševici zabíjeli kněze,…

13.12.2018 17:21 Aktualizováno Sněmovna dnes posunula do závěrečného schvalování předlohu poslanců KSČM o zdanění peněžitých…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama