Mašín urazil občany! Seberte mu medaile

Praha - Josef Mašín výrokem o tom, že osobní oběť Jana Palacha byla aktem nemocného člověka a nepatří do západní civilizace, dehonestuje nejen Palacha, ale všechny demokraticky smýšlející občany, řekla v sobotu místopředsedkyně NS-LEV 21 Tereza Holišíková. Vláda by proto podle ní měla vzít Mašínovi ocenění.

Přidejte svůj názor

Josef Mašín

"Považujeme za nutné vyzvat premiéra Petra Nečase a ministra obrany, aby Josefu Mašínovi odebral všechna udělené ocenění," uvedla Holišíková. Současně strana vyzvala, aby Mašína odsoudily i všechny ostatní politické strany. "Jan Palach, na rozdíl od Josefa Mašína, za svobodu našeho národa obětoval život, kdežto Mašín a jeho lidé obětovali z pochybných důvodů životy jiných," dodala.

Mašín dříve vyjádřil podiv nad tím, jak silně si Češi připomínají Palachovu tragickou smrt. "Nepovažuji za zodpovědné a za dobrý příklad mládeži oslavovat čin sebezmrzačení, sebeupálení z jakýchkoli důvodů," uvedl Mašín.

Student Jan Palach se upálil na protest proti sovětské okupaci i začínající normalizaci v lednu roku 1969. Od jeho smrti právě uplynulo 43 let, česká veřejnost si ji připomíná a pražská radnice uvažuje dokonce o výstavbě pomníku.

Podle Mašínova názoru byl Palach labilní mladý muž, který zřejmě trpěl depresí. Jeho čin nic smysluplného nepřinesl a ani pro odboj proti okupantům nebo domácím kolaborantům neměl žádný význam, míní Mašín.

"Představme si vojenské jednotky nebo odbojové skupiny, které jdou do boje vyzbrojeny plechovkami s benzinem nebo s úkolem se při střetnutí s nepřítelem zmrzačit nebo spáchat sebevraždu. Myslím, že Hitler i Stalin by takové protivníky s radostí přivítali," řekl Mašín. A odkazuje na amerického generála Pattona, který zastával stanovisko, že položení života za svou vlast bez patřičné protiváhy – tedy dopadu na nepřítele – není účelem boje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik stojí Babišův oběd zdarma? Jde tu o víc než páchání dobra

16.12.2018 20:28 Aktualizováno Komentář Petra Šulky – Zdá se vláda premiéra Babiše našla nový hit, který ji má udržet voliče a…

Mísení ras je pr*ser? Třeba když se Moravané smíchají s Japonci, vzkazují…

16.12.2018 20:13 Aktualizováno Tomio Okamura si dnes na svém facebookovém profilu postěžoval na text v jedné přírodopisné učebnici…

Poslanci a senátoři, zastavte Zemana! Téměř 5000 lidí požaduje obvinění…

16.12.2018 16:40 Pondělní výzva poslancům a senátorům Parlamentu ČR, jejíž autoři viní prezidenta z velezrady, má už…

Likvidační sankce kvůli e-receptu? Nic takového, ujišťuje Vojtěch lékaře

16.12.2018 14:52 Lékaři se nemusejí obávat, že by za nevydání elektronického receptu po Novém roce mohli dostat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama