Sobotka: ČSSD trvá na zachování snížené sazby DPH

Praha - Prioritou ČSSD je podle jejího předsedy Bohuslava Sobotky zachovat sníženou sazbu daně z přidané hodnoty (DPH). Sobotka to uvedl v nedělním pořadu televize Prima Family Partie.

Přidejte svůj názor

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD

"Naším cílem je primárně zachovat sníženou sazbu. Hledáme takový seznam položek, které by tu sazbu naplnily. Řada koaličních poslanců v minulosti deklarovala, že by u knih nebo pomůcek pro zdravotně postižené mohla být," uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Já si onu jednotnou sazbu představoval výše, než 17,5 procenta od roku 2013. Za situace, že by daň byla vyšší, jsem si uměl představit, že léky, knihy a noviny budou v sazbě nižší," reagoval na jeho slova ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

"V roce 2006 se z potravin a léků platila daň pět procent a od ledna 2012 se platí 14 procent, tak to má velký dopad na lidi," upozornil Sobotka.

Ministerstvo financí podle Kalouska v úterý zveřejní lednovou makroekonomickou prognózu. "Zdá se, že bude o něco lepší, než jsem se obával. Bude představovat kladnou nulu, respektive pár desetin procenta v plusu. I proto nebudou muset být taková drastická opatření pro letošní rok," dodal Kalousek.

Zrušení snížené sazby DPH je podle Sobotky "hloupé a nerozumné". "Položky, které chceme zařadit do snížené sazby, jsme vybírali podle námitek poslanců koaličních stran k vládnímu návrhu na zvýšení daně. ČSSD má pro prosazení svých požadavků většinu v Senátu, kde se novelu rozhodla předložit, ve sněmovně ji ale nemáme," upozornil dále Sobotka.

"ČSSD chce schodek státního rozpočtu snižovat zavedením progrese u daně z příjmů," podotkl Sobotka. Největší sociální problémy způsobuje podle něj nezaměstnanost.

"Sociální a zdravotní pojištění představuje 45 procent daňových odvodů," podotkl k tomu ministr Kalousek. "Nejvíce je v téhle zemi zdaněna lidská práce, daleko víc než buřt nebo chleba. Lidé se tady budou mít tak dobře, jak budeme konkurenceschopní a jak úspěšně budeme bojovat s nezaměstnaností," dodal ministr financí.

Jakékoliv debaty o zvyšování DPH, například na 19 procent, odmítají Věci veřejné. "Věci veřejné říkají ne 19procentní DPH," uvedl předseda jejich poslaneckého klubu Vít Bárta.

Nejmenší koaliční strana navíc nechce ani sjednocení obou sazeb daně, které už prošlo Poslaneckou sněmovnou a mělo by začít platit od roku 2013. "Chceme DPH na 14ti procentech a 20ti procentech, nezvyšujme ani na 17,5 procenta, protože by to znamenalo výpadek ve státní kase pět miliard korun," dodal Bárta.

Témata: ČSSD | DPH
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Můžete už s tím Zemanem něco udělat? Dokud to s ním nesekne, bude škodit.…

11.12.2018 22:09 Aktualizováno To, jak se v posledních dnech vyjadřuje prezident Miloš Zeman v souvislosti se zprávou Bezpečnostní…

Babiš poškozuje Česko, neváhá žalovat sousední stát. Opozice velí do…

11.12.2018 19:29 Aktualizováno Kauzy premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podle opozice poškozují pověst České republiky v…

Zeman přijal šéfa NBÚ Langa, jen pár dní před soudem o Mynářovu prověrku

11.12.2018 18:43 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijal ředitele Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ)…

Výstavba bytů? Babiš chce finančně motivovat obce, ty příliš nadšené nejsou

11.12.2018 16:45 Stát chce finančně motivovat obce k budování bytů, kterých je nedostatek. Využít mohou programu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama